×
arma bërthamore, 2011
Teherani “nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë” SHBA për të parandaluar zotërimin e armës bërthamore nga ai, deklaroi të martën zyrtari i lartë amerikan, gjenerali Martin Dempsey.
SHBA mund të japin goditje preventive mbi objektet bërthamore të Iranit, nëse se Teherani do të vazhdojë të avancojë në drejtim të krijimit të bombës bërthamore. Kjo u deklarua nga Shefi i Pentagonit Leon Panetta.
Takimi i parë kushtuar krijimit të zonës së denuklearizuar në rajon po zhvillohet (21-22 nëntor) në selinë e ANEA-s në Vjenë me iniciativën e Kreut të kësaj Agjencie Yukio Amano.
Rusia i bën thirrje Koresë së Veriut të shpallë moratorium në prodhimin e materialeve nukleare dhe provat e armëve bërthamore, deklaroi sot për gazetarët Zëvendës ministri i punëve të jashtme të Rusisë Aleksei Borodavkin.
Më 17-18 nëntor në Vjenë po zhvillohet mbledhja e Këshillit të Bordit të drejtuesve të ANEA-s.
Ushtarakët indianë realizuan të martën një provë të suksesshme të raketës balistike me rreze të largët veprimi, e cila është e aftë të mbartë një kokë rakete bërthamore me peshë 1 ton.
SHBA, Rusia dhe Kina po përpiqen të parandalojnë krijimin e armës bërthamore nga ana e Iranit dhe “do të konsultohen” midis tyre në lidhje më mënyrën më të mirë të arritjes së këtij qëllimi.
Pasionet e ndezura rreth programit bërthamor të Iranit kanë arritur një kulminacion të ri tani.
Irani ka zhvilluar studime e punime që synojnë krijimin e armës bërthamore, thuhet në raportin e Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA).
Siç njofton Agjencia RIA Lajmet, ushtarakët iranianë rrëzuan në rajonin e uzinës së pasurimit të uraniumit “Fordu” një aparat fluturues të papilotuar amerikan.
Shqyrtimit të një çështje të pazakontë ia hyri të enjten Gjykata Administrative e qytetit Köln. Farmacistja 68-vjeçare Elke Koller kërkon heqjen e 20 bombave amerikane nga depot ushtarake të aerodromit Bϋchel, të Rheinland-Pfalz.
Këshilli i Federatës-Dhoma e Lartë e parlamentit të Rusisë ratifikoi marrëveshjen qeveritare me SHBA-s për utilizimin e armëve prej plutoniumi.
Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi rezolutën, e cila i bën thirrje shteteve për luftë të përbashkët kundër terrorizmit bërthamor. Në përgatitjen e saj morrën pjesë 7 vende, midis të cilave Rusia dhe SHBA.
Traktati mbi shkurtimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO) po shndërrohet në njëfarëlloj
Moska i bën thirrje Uashingtonit për largimin e armës se tij bërthamore nga Europa, deklaroi Zv/Minsitri i Jashtëm i Federatës Ruse Sergei Rjabkov.
Duma Shtetërore gjatë ratifikimit të Traktatit mbi Armatimet Strategjike Ofensive (ASO) iu drejtua SHBA-s me propozimin për largimin nga Europa të armës bërthamore jostrategjike.
Uashingtoni aktivizoi përgatitjen e vet për zhvillimin e negociatave me Moskën në
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31