×
Historia, 2011
Rrëmuja e madhe, preokupimet e pragut të Vitit të Ri, që kishin përfshirë tradicionalisht qytetet sovjetike në ditët e fundit të vitit 1991, shpërqëndruan vemendjen e banorëve të Bashkimit Sovjetik (BRSS) nga problemet globale.
Pereslavl-Zaleski është një nga qytetet më të bukura dhe shumë të lashta të Rusisë. Ai ndodhet rreth 130 kilometra nga Moska, në bregun e Liqenit Plesheievo (Pleshcheyevo) në rajonin Jaroslavl. Qyteti u themelua në mes të shekullit XII nga Princi (Kniazi) Juri Dollgoruki.
Në 50 herë më shtrenjtë se çmimi fillestar u shitën më 12 dhjetor në ankandin e Gjenevës fotografitë unikale dhe të papublikuara më parë të familjes perandorake ruse.
Bota, Historia, fotografi, familja perandorake, dinastia Romanov
Dita e Heronjve të Atdheut, e cila kremtohet më 9 dhjetor në Rusi, ka një traditë mjaft të hershme. Në vitin 1769 Perandoresha Ekaterina e II në këtë ditë themeloi Urdhërin e Shën Gjergjit.
“Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike si subjekt i së drejtës ndërkombëtare
Tempulli i Krishtit Shpëtimtar ka një historik mjaft interesant - ai është ndërtuar
Ndër ngjarjet kryesore të Luftës së Dytë Botërore beteja e
Vladimir - kryeqyteti i lashtë i Rusisë Veri-Lindore, qyteti me famë për kishat e veta gurëbardha me bukuri të paparë të shekullit të XII. Pikërisht Katedralja e mrekullueshme, madhështore Fjetja e Shën Marisë (rus. Успенский Собор - angl.
Rostov i Madh (Rostov Veliky), pa ekzagjerim, mund të quhet një nga qytetet më interesante të moçme ruse.
Kozmosi në pritje të femrave ruse. Ekipi i kozmonautëve do të zhvillojë një konkurs të hapur në mesin e femrave pretendente, njoftoi Kreu i Departamentit kozmik rus Vladimir Popovkin.
Sot në Ekaterinburg u përurua monumenti i parë që iu ngrit në Rusi fëmijëve të Perandorit të fundit rus Nikollai II. Shiko galerinë fotografike Monumenti “Fëmijët e Carit” është vendosur në territorin e manastirit të Uralit.
monumente, Historia, familja, Ekaterinburg, Perandori rus Nikollai II
Ugliç është një nga qytetet më të bukur, më të hijsh
Sergiev Posad është një nga qytetet në qarkun e Moskës që ndodhet rreth 50 kilometra larg kryeqytetit rus.
Më 7 nëntor të vitit 1941 në Moskën e rrethuar prej trupave hitleriane, pavarësisht nga fakti se linja e frontit kalonte vetëm disa kilometra nga kryeqyteti rus, u zhvillua parada e Ushtrisë së Kuqe.
Më 4 Nëntor në Rusi kremtohet Dita e Unitetit Kombëtar. Kjo festë
Kostroma - kështu quhet qyteti që ndodhet 330 kilometra në verilindje të Moskës. Është vendosur ai në brigjet e dy lumenjve - lumit të famshëm Vollga dhe atij më pak të njohur Kostroma.
Në konferencën ndërkombëtare në Varshavë, kushtuar Ditës Evropiane
Sot u mbushën plot 20 vjet që nga koha e ngjarjeve historike në Moskë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31