×
OKB, Maj 2013
OKB-ja duhet të vendosë një moratorium mbi zhvillimin dhe përdorimin e të ashtuquajturëve "robotë vdekjeprurës autonomë” (RVA), mendon Raportuesi Special i OKB-së mbi ekzekutimet jashtëgjyqësore dhe arbitrare, Christof Heyns.
Misioni i Forcave Paqeruajtëse të OKB-së mbushi plot 65 vjet. Ndonjëherë efektiviteti i forcave të OKB-së vihet në pikëpyetje, por pavarësisht nga kjo kërkesa për helmetat blu rezulton çdo vit në rritje. Aktualisht ato janë të përfshira në operacionet paqeruajtëse në katërmbëdhjetë rajone të botës.
Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay, ka k
2.5 trilionë dollarë - të tilla rezultojnë humbjet, sipas të dhënave të OKB-së, që i janë shkaktuar njerëzimit nga fatkeqësitë natyrore që prej fillimit të shekullit të XXI. Uljes së rrezikut dhe minimizimit të pasojave të fatkeqësive natyrore mund t’i shërbente për mrekulli aleanca e shteteve me biznesin privat, mendojnë ekspertët e OKB-së.
Disa dispozita të rezolutës mbi Sirinë, të miratuar në sesionin e Asamblesë
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, pritet të mbërrijë ditën e enjte në Moskë me një vizitë pune, e cila do të zgjasë deri më 19 maj.
Sesioni i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të mërkurë
Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë e OKB-së (Food
Të enjten Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, shprehu keqardhjen e vet në lidhje me faktin se grupi prej 15 ekspertësh ende nuk ka arritur të gjejë vendet, ku pretendohet të ketë patur sulme me armë kimike.
Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut emëroi tre ekspertë për të hetuar deklaratat mbi përdorimin e torturave në kampet e punës së detyruar në Korenë e Veriut.
Komisioni special i OKB-së për hetimin e shkeljeve të të drejtave të njeriut në Siri zotëron të dhëna mbi përdorimin e armës kimike nga rebelët sirianë - gazit sarin që vepron në sistemin nervor dhe shkakton paralizim.
Lakhdar Brahimi ka ndërmend të lërë postin e Përfaqësuesit
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
3
4
5
8
9
11
12
14
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
31