×
OKB, Nëntor 2012
Ministri i Jashtëm kanadez John Baird njoftoi sot mbi tërheqjen e diplomatëve kanadez
Me shumicë dërrmuese votash Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e njohu Palestinën si shtet me statusin e vëzhguesit në të. Sipas mendimit të Moskës (e cila votoi "pro" kësaj), rritja e statusit palestinez do të lehtësojë rinisjen e dialogut ndërmjet palestinezëve dhe izraelitëve. Ndërkohë, komuniteti ekspert në lidhje me këtë çështje është ndarë në optimistë dhe pesimistë.
Palestina ngriti statusin e saj në Organizatën e Kombeve të Bashkuara - nga vëzhguese e përhershme në shtet vëzhgues, pa qënë anëtare e OKB-së. "Pro" kësaj votuan 138 vende, 9 - kundër dhe 41 shtete abstenuan.
Italia do të mbështesë dhënien Palestinës të statusit të shtetit vëzhgues në OKB, thuhet në një deklaratë publike të lëshuar të enjten nga qeveria italiane.
Në momentin e fundit para votimit në seancën e Asamblesë së Pë
Rusia do të votojë për miratimin e rezolutës për marrjen nga
Rritet numri i vendeve të gatshme për të mbështetur kërkesën palestineze për të marrë statusin e shtetit vëzhgues në OKB.
Palestina, në rastin e marrjes së statusit të vëzhguesit në OKB, do të apelojë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për të ndëshkuar përgjegjësit e operacionit "Shtylla e mbrojtjes", të zhvilluar në territoret palestineze.
Ditën e martë, më 20 nëntor, në mbarë botën kremtohet Dita e Fëmijëve me iniciativë të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.
Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan e quajti Izraelin, i cili po zhvillon një operacion ushtarak në Rripin e Gazës, shtet terrorist. "Izraeli është një shtet terrorist.
Ministria e Jashtme izraelite i ka propozuar Qeverisë së vendit të marrë masa pë
Raporti i brendshëm i OKB-së, i cili u bë i njohur për gazetar
Sipas të dhënave të OKB-së, 1.5 milionë njerëz në Haiti
Presidenti i Palestinës Mahmoud Abbas refuzoi të plotësojë kërkesën e Barack Obama.
Udhëheqësit e Komunitetit Ekonomik të Shteteve të Afrikës Perëndimore (Economic Community of West African States, ECOWAS) ranë dakord për të dërguar në Mali 3.300 ushtarë për rregullimin e krizës në veri të vendit.
Menjëherë 11 mijë qytetarë sirianë braktisën atdheun e tyre gjatë 24 orëve të fundit.
I Dërguari i posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe p
Rusia bën thirrje për kthimin e vëzhguesve të OKB-së në Siri dhe për rritjen e numrit të tyre. Kjo u deklarua sot nga Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në Aman pas bisedimeve me homologun jordanez Nasser Dzhauda.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
2
3
4
5
7
8
10
11
13
15
16
17
18
21
23
24
25
26
27