×
vandalizëm

Persona të panjohur gjatë kësaj fundjave spërkatën me bojë të kuqe monumentin e ngritur në vitin 1944 në nder të ushtarëve sovjetikë të rënë në luftimet e përgjakshme për marrjen e rajonit të Praga të Varshavës.

Sot, më 21 gusht, monumentin kushtuar Ushtrisë Sovjetike në qendër të kryeqytetit bullgar banorët e qytetit në mëngjes e panë të lyer me ngjyrë rozë dhe të nënshkruar me fjalët në gjuhën çeke dhe bullgare: "Bullgaria kërkon ndjesë".

Në qendër të Londrës persona të paidentifikuar kanë përdhosur
Në Tripoli persona të panjohur hodhën në erë një varr (kriptë) të shekullit të XV, në të cilin preheshin eshtrat e liderit shpirtëror të sufistëve Sidi Al-Andlusi, njoftoi të enjten kanali televiziv ndërarab "Al Jazeera".
Moska është e zhgënjyer nga reagimi i partnerëve perëndimore ndaj vandalizimit e përdhosjes së pllakave përkujtimore të varreve në varrezat serbe në Kosovë, deklaroi Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.
Persona të panjohur përdhosën kishën orthodhokse në fshatin Babljak (Prishtinë, Kosovë) - shkatërruan pesë plaka përkujtimore varri në varrezën e vjetër orthodhokse.
Disa të panjohur çuan dëm më shumë se 60.000 litra verë të kuqe të famshme italiane të markës Brunello di Montalcino të prodhuar në Toscana.
Disa persona të panjohur përdhosën natën, në të gdhirë të 16 tetorit, varrin e Moshe Dayan. Njoftohet se në pllakën e varrit të ushtarakut izraelit dhe burrit të shquar të shtetit ishte shkruar "Ministri i dështimit.
Në Gjenevë është kryer një sulm ndaj ndërtesës së kishës ruse - Kisha e Lartësimit të Kryqit të Zotit.
Dëmi i shkaktuar nga trazirat në qytetin francez të Amiens e ka tejkaluar tashmë shumën prej një milion euro. Turma me prirje të theksuara agresive, që përbëhej kryesisht nga emigrantë, theu xhamat e vitrinave të dyqaneve dhe i vuri zjarrin ndërtesave qeveritare.
Natën, në të gdhirë të së hënës, më 11 qershor vandalë të paidentifikuar kanë përdhosur kompleksin përkujtimor Yad Vashem (Muzeu i Holokaustit) në Jerusalem, duke pikturuar në të grafite anti-semite.
Sot - në përvjetorin e çlirimit të Vjenës nga Ushtria e Kuqe prej
Në Slloveni, vandalë të paidentifikuar dëmtuan kapelën (kishëzën
Gjatë gjashtë muajve të fundit në Kosovë kanë patur vend disa raste vandalizmi në shenjtëroret orthodhokse serbe. Në pranverë Kishës së Shën Premtes (Богородице Љевишкa - Bogorodica Ljeviška) në Prizren iu vodh një pjesë e kulmit.
Treni luksoz "Jantar" numur 30/29, që po udhëtonte sipas itinerarit Kaliningrad-Moskë, 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31