×
Viti i Ri

Viti i Ri Kinez është festa më kohëgjatë dhe më e rëndësishme në kalendarin hënor kinez. Origjina e kësaj feste e merr fillesën nga kohërat e lashta, dhe në formën e vet të tanishme ajo reflekton respektin simbolik ndaj miteve, besimeve dhe traditave të ruajtura në shoqërinë kineze.

Çdokush që dëshiron mund të mësojë të ardhmen e vet për vitin 2014 jo vetëm falë horoskopit të shenjave zodiakale, por dhe horoskopit numerologjik. Për ta bërë këtë duhet të kryhet një llogaritje e thjeshtë matematikore.

Në Moskë, festimet kryesore të përkushtuara pritjes së Vitit të Ri, tradicionalisht zhvillohen në Sheshin e Kuq.

Radiokompania "Zëri i Rusisë" dëshiron të urojë audiencën e saj të mrekullueshme dhe inteligjente me rastin e Vitit të Ri!

Site më i madh i njohjeve në botë "Badoo" ka publikuar listën e traditave më të çuditshëm të festimeve të Vitit të Ri në vende të ndryshme të botës. Në këtë studim janë përfshirë më shumë se 7.000 përdorues të faqes.

Ekuipazhi i Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN apo ISS) do ta kremtojë 15 herë Vitin e Ri 2014. Pikërisht kaq herë SKN-ja (ISS) do të kapërcejë kufirin në mes të 31 dhjetorit të vitit 2013 dhe 1 janarit të 2014-s.

Ajo që na pret në vitin e ri është me të vërtetë e tmerrshme. Asnjë vit paraardhës nuk ka sjellë kaq shumë fatkeqësi dhe kataklizma, siç priten në vitin 2014. Epidemia e mutacionit të gripit të shpendëve do të kositë një të katërtën e popullsisë së botës. Vala e re e krizës jashtëzakonisht të rëndë ekonomike do të përfshijë të gjithë botën, duke çuar në pasoja të shumta të pakthyeshme. Fatkeqësitë natyrore do të fshijnë nga faqja e dheut disa nga qytetet më të bukura të rruzullit tokësor. Dhe ky është vetëm fillimi...

Rusët janë të gatshëm të shpenzojnë më shumë para për festat e fundvitit. Ekspertët parashikojnë se shpenzimet për dhurata, ushqime, qerasje dhe argëtime do të rriten këtë vit me 13 për qind. Buxheti i përfaqësuesve të klasës së mesme ruse, i llogaritur për periudhën e festave, është pothuajse i krahasueshme me atë evropian.

Në ditën e parë të dhjetorit pranë mureve të Kremlinit u hap Panairi i Krishtlindjeve.

Banorët e Kinës po përgatiten për të festuar Vitin e Ri, i cili, sipas kalendarit Hënor, do të vijë më 10 shkurt.
Të nderuar miq! Ne po e përcjellim tashmë në histori vitin 2012 duke i dhënë lamtumirën atij. Për vendin tonë ai ishte shumë i rëndësishëm. Unë do të doja t’ju falënderoja sinqerisht për mundin tuaj, për punën tuaj dhe rezultatet e saj, t’ju falënderoja nga zemra për besimin dhe mbështetjen që më dhatë.
Autoritetet e Birmanisë kanë lejuar për herë të parë festimin e Vitit të Ri me një shfaqje piroteknike në Rangoon. Kjo nga analistët është vlerësuar si liberalizim i mëtejshëm i jetës publike.
Banorëve të pothuajse të gjitha qyteteve më të mëdha të Polonisë sot u jepet mundësia për ta festuar Vitin e Ri në një nga koncertet e shumtë që do të organizohen nën qiell të hapur.
Komanda e Forcave të Armatosura indiane iu drejtua ushtarëve me kërkesën që të mos festojnë Vitit të Ri në shenjë zie për vajzën, e cila vdiq pas një përdhunimi brutal në grup në autobus.
Viti 2013 do të sjellë sukses për të gjithë ata që janë përfshirë në veprimtari intelektuale. Astrologët më të njohur rusë bënë parashikimin për vitin e ri posaçërisht për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë".
Si gjithmonë, kryeqyteti i Austrisë do ta presë festën e fundvitit në një atmosferë elegante dhe të hijshme. Gjithë qyteti është zbukuruar me bredha të Vitit të Ri, lodra, vargje dritash shumëngjyrëshe dhe stoli.
Mbi një milion njerëz do të mblidhen sot në Times Square në Nju
Muzika e preferuar klasike në interpretimin e muzikantëve tuaj më të adhuruar - në Moskë do të hapet së shpejti Festivali i II-të i Krishtlindjeve i muzikës klasike.
Në parkun e Moskës "Krasnaja Presnja" (russ.«Красная Персня») do të mbahet festivali i ndriçimit "Drita e Krishtlindjeve". Aktiviteti në fjalë do të stratojë ditën e enjte, më 20 dhjetor, dhe do të vazhdojë deri në datën 8 janar.
Pema kryesore e Vitit të Ri e vendit po përgatitet për tu nisur për në Moskë nga qarku i Dimitrov në periferitë e kryeqytetit rus. Bredhi është me moshë 110 vjeçare dhe shtat të lartë mbi 30 metra. Simbolin më të rëndësishëm të Vitit të Ri tashmë e kanë prerë dhe e kanë mbështjellë mirë e mirë për udhëtimin e tij të vështirë, edhe pse jo fort të largët.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31