×
fitorja

Ekipi kombëtar rus zuri vendin e parë në renditjen e përgjithshme ekipore në Kampionatin Botëror të Skermës, i cili përfundoi më 12 gusht në Budapest.

Ekipi kombëtar rus në ndeshjen inauguruese të Euro 2012 në Vroclav (Wrocsllaw) shpartalloi ekipin çek me rezultatin e thellë 4:1.
Kryetarët e një sërë shteteve morën ftesa nga Presidenti i Polonisë për pjesëmarrje në aktivitetet përkujtimore me rastin e 65 vjetorit të çlirimit të kampit nazist të përqendrimit Auschwitz.
Rusi Nikollai Davidenko doli në çerekfinalen e turneut të tenisit të serisë "Grand Slam" të Kampionatit Australian Open. Në ndeshjen e raundit të katërt Davidenko korri fitore bindëse ndaj spanjollit Fernando Verdasko.  
Patinatori rus Eugjeni Plushenko, i cili u rikthye sërish në sport e madh pas një pauze 3 vjeçare, fitoi me triumf të plotë Kampionatin Europian-2010.
Sociologët e Kievit krahasuan shanset e Viktor Janukoviçit dhe Julia Timoshenkos në raundin e dytë të zgjedhjeve  presidenciale.
Goditja e saktë e futbollistit Andrei Arashvin e ndihmoi "Arsenal" të triumfojë ndaj liderit të Kampionatit të Anglisë - "Chelsea" në lojën me "Bolton", "Arsenali" fitoi me retultatin 4:2, megjithëse gjatë lojës skuadra humbi 2 gola.
Çifti  i patinatorëve rusë Aleksandër Smironov dhe Yuuko Kawaguchi fitoi medaljen e artë në Kampionatin Europian 2010, i cili po zhvillohet në Talin.
Emri i ri i Presidentit të Ukrainës do të bëhet i ditur më 7 shkurt, pas raundit të dytë të zgjedhjeve.
Rally "Dakar-2010" me pjesëmarrjen e kamionave, motoçikletave, automobilave të lehtë dhe kuadroçikleve përfundoi.
Dimitri Medvediev uroi ekipin përfaqësues rus të automobilistëve "KAMAZ-master" dhe ekuipazhin e Vladimir Çaginit me rastin e fitores në supermaratonën ndërkombëtare "Dakar-2010".
"KAMAZ-ët" rusë arritën rezultate fantastike duke korrur fitore për të 9-ën herë me radhë në rally-n "Dakar-2010".
Sportistja ruse Elena Dementieva fitoi ndaj amerikanes Serena Williams me rezultatin e seteve 6:3, 6:2 në
Tre ruse dolën në çerekfinalen e turneut ndërkombëtar të tenisit në Syndey. Elena Dementieva korri fitore bindëse ndaj Daniela Hantuchova nga Sllovakia. Dinara Safina fitoi ndaj Agneshka Radvanska nga Polonia, kurse Vera Dushevina mundi bashkatdhetaren e vet Elena Vesnina.
Ekipi përfaqësues rus i "KAMAZ-Master" po vazhdon të ruajë pozitën prej lideri në rally-n "Dakar-2010".
Në Kroaci në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale fitoi kandidati nga Partia Social Demokrate opozitare Ivo Josipoviç. Sipas të dhënave zyrtare të KQZ, ai ka marrë më shumë se 60 % të votave.
Tenisti rus Nikollai Davidenko u bë gjysmëfinalisti i fundit i turneut të tenisit që po zhvillohet në Doha.
Sportistja ruse Elena Vesnina startoi me sukses në turneun e tenisit në Auckland të Zelandë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31