×
nafta, Janar 2012
Shuma e përafërt e dëmit, që u shkaktua si rezultat i daljes
Në Rajonin e Amurit (Lindja e Largët e Federatës Ruse) sot në mëngjes dolën nga shinat 17 vagona-çisterna me naftë, morrën flakë 13 prej tyre.
Taksa doganore për eksportet e naftës nga Rusia që nga 1 shkurti i vitit
Irani mund të ndërpresë furnizimet e naftës në BE që nga java e ardhshme, deklaroi të premten Zëvendëskryetari i Komitetit të Sigurisë Kombëtare dhe Politikës së Jashtme të Parlamentit Hossein Ibrahimi.
Në Teheran po përgatitet projektligji që parashikon ndërprerjen e menjëhershme të eksportit të naftës iraniane në Bashkimin Evropian që para fillimit të veprimit të embargos së naftës kundër Iranit.
Anëtarët e parlamentit iranian mund të miratojnë të dielën e
Përfaqësuesit e MPJ të 27 vendeve të BE-së në mbledhjen e
Për shkak të krizës në Evropë kërkesa për
nafta, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë
SHBA-të në mënyrë të qëllimshme po tensionojnë situatën rreth programit bërthamor iranian.
Ardhmërinë e enegjetikës botërore po diskutojnë përfaqësuesit e më shumë se 130 vendeve në konferencën “World Future Energy Summit” në Abu Dhabi.
Për shkak të çmimeve të larta të burimeve të energjisë në tregjet botërore, Japonia dhe Kina nuk planifikojnë për t’u bashkuar me embargon e një numri vendesh ndaj furnizimeve të naftës nga Irani.
Në Rusi është përgatitur projekti për krijimin në vend të rezervave strategjike  të lëndës së parë hidrokarbure.
Për herë të parë në dhjetë vitet e fundit u evidentua r
Shtetet anëtare të BE-së morrën vendimin për ta afruar nga data
Kompania norvegjeze e naftës “Statoil” ka njoftuar mbi zbulimin e një vendburimi të madh nafte në Detin Barenc, i cili, siç presupozohet, mund të përmbajë deri në 300 milionë fuqi naftë bruto.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
12
13
14
15
17
19
20
21
22
24
25
28
29