×
ushtria, Maj 2013
Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Rusisë, Valeri Gerasimov, diskutoi me homologun e tij serb Ljubisa Dikoviç bashkëpunimin dypalësh në fushën tekniko-ushtarake dhe situatën në Ballkan.
Këshilli i Mbrojtjes Kombëtare i Partisë Liberal-Demokratike të Japonisë aktualisht në pushtet miratoi sot zyrtarisht projektin e një reforme të madhe të forcave të armatosura të vendit.
Zv. Kryekomisari ushtarak i Forcave të Armatosura të Iranit, Musa Kamali, njoftoi se nga shërbimi në ushtrinë iraniane do të lirohen ata rekrutë që guxojnë të sakrifikojnë për hir të kësaj një prej veshkave.
Më 27 maj Ministria e Mbrojtjes e Rusisë vuri në gatishmëri të lartë luftarake trupat e armatosura pas alarmit për zmbrapsjen e një sulmi ajroro-kozmik.
Ditën e mërkurë trupat e qeverisë siriane dëbuan rebelët
Irani ka filluar rekrutimin e vullnetarëve për luftën në Siri. Rekrutimi realizohet
Ushtria siriane ka shënjestruar objektivat, të cilat do të goditen në Izrael, në
Të gjitha njësitë antiterroriste të Forcave raketore të destinacionit strategjik të Rusisë u pajisën me automjete të blinduara të tipit "KAMAZ-43269 Vistrel".
Ushtria izraelite ka thirrur nën armë qindra rezervistë, për të marrë pjesë në manovrat e papritura ushtarake pranë kufirit me Sirinë dhe Libanin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
2
4
5
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
31