×
ushtria

Njëri nga krerët e opozitës ukrainase, Vitali Kliçko (Vitali Klitschko), i bëri thirrje Parlamentit të Ukrainës për mobilizimin e ushtrisë pasi Këshilli i Federatës i Rusisë miratoi vendimin për të përdorur forcat e armatosura në territorin e Ukrainës.

Trupat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe policia janë vënë në gatishmëri të lartë në lidhje me zaptimin e godinave të Parlamentit dhe Qeverisë të Krimesë, ka shkruar të enjten në faqen e tij në Facebook i Ngarkuari i përkohshëm me detyrat e Ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, Arsen Avakov.

Bota, Ukraina, ushtria, policia, trazira, Krimea, gatishmëri e lartë

Dy komplete regjimentesh të komplekseve raketore të mbrojtjes kundërajrore S-400 "Triumf" (russ. С-400 "Триумф") iu dorëzuan Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë në poligonin Kapustin Jar të rajonit të Astrahanit, njoftuan të enjten në shërbimin për shtyp të Holdingut "Almaz-Antej" ("Алмаз-Антей").

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-Yun në përvjetorin e shpalljes së babait të tij dhe paraardhësit të Kim Jong Il "Udhëheqës i madh" vizitoi njësinë 526 të Ushtrisë Popullore të Koresë, duke urdhëruar gjatë kësaj ushtarakët për të qenë në gatishmëri të plotë për fillimin e një luftë pa paralajmërim, njoftojnë mediat e Koresë së Veriut.

Autoritetet japoneze kanë deklaruar për rritjen e ndjeshme të shpenzimeve të mbrojtjes. Në pesë vitet e ardhshme qeveria japoneze ka në plan të shpenzojë për objektivat ushtarake më shumë se 240 miliardë $.

Emiratet e Bashkuara Arabe në shkurt të vitit 2014 do të sjellin për testime në Rusi aparatin fluturues pa pilot "United 40".

Një pjesë e konsiderueshme e Venezuelës, duke përfshirë edhe kryeqytetin Karakas, ka mbetur pa drita për shkak të ndërprerjes së furnizimit me energji elektrike. 

Në përleshjet me islamistët e grupit "Ansar Al-Shariat" në Benghazi u vranë të paktën 9 ushtarë libianë.

Ushtria ruse para fundit të këtij viti do të marrë dy komplete regjimentesh të sistemit raketor kundërajror "S-400", njoftoi Drejtori i Përgjithshëm i "Almaz-Antey", Vlladisllav Menshikov.

Në konfliktin sirian janë vrarë më shumë se 100.000 njerëz. "Një milion persona u detyruan të braktisin atdheun, miliona banorë të tjerë kanë migruar brenda Sirisë dhe mijëra vetë vazhdojnë të kalojnë kufirin e vendit çdo ditë. Siria po rrëshqet drejt një katastrofe të shkallës të plotë - deklaroi Komisioneri i Lartë i OKB për Refugjatët, António Guterres.

Brigada raketore e Qarkut Ushtarak Jugor të Rusisë mori të enjten në përbërje të armatimeve të veta kompletin e kompleksit raketor "Iskander-M".

Ushtria siriane u mori rebelëve rajonin Hagera që ndodhet në jug të kryeqytetit Damask, njoftuan mediat shtetërore siriane. 

Rusia dhe Franca kanë ndërmend të merren me zhvillimin e përbashkët të pajisjeve luftarake të "ushtarit të së ardhmes" - "Warrior+".

Sot në Egjipt u anulua regjimi veprues i gjendjes së jashtëzakonshme.

Numri i njoftimeve mbi rastet e dhunës seksuale në forcat e armatosura të SHBA-së është rritur me 46% gjatë vitit të kaluar fiskal.

Trupat qeveritare të Sirisë, të mbështetura nga forcat e Lëvizjes libaneze "Hezbollah", morrën nën kontroll rrethinën jugore të Damaskut - Sbeina.

Forcat qeveritare të Sirisë kanë rikthyer nën kontrollin e vet qytetin Safira në veri të vendit, i cili më parë ndodhej në duart e militantëve për më shumë se një vit.

Grupi kryesor i opozitës në Mozambik ka akuzuar forcat e qeverisë për shkelje të marrëveshjes së paqes të vitit 1992.

Ushtria siriane e qeverisë gjatë një operacioni në shkallë të gjerë ushtarak ditën e hënë çliroi qytetin Buade në rajonin Najha në jug lindje të Damaskut, i cili mbahej nën kontrollin e militantëve për një vit e gjysëm.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit deklaroi se forcat e armatosura të Kinës do të arrijnë nivelin e duhur të zhvillimit teknik dhe do të mund të marrin nën kontrollin e vet territorin e Ishullit në vitin 2020.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31