×
armatime, Qershor 2013
Rusia do të furnizojë me armë dhe pajisje ushtarake Kirgistanin duke filluar që nga tremujori
Koreja e Veriut "me dashje ka shkelur” kontratën e nënshkruar me një kompani
Moska synon të zbatojë plotësisht detyrimet e veta sipas kontratave të nënshkruara
Rusia vazhdon të rritë vëllimin e furnizimeve të saj të armëve
Raketambajtësja e brezit të katërt në serinë e projektit 955 "Borei" - "Vladimir
"Pikësynimet e deklaruara në Doha dhe të zbatuara tashmë në praktikë lidhur
Kontrata për furnizimin e Sirisë me komplekset raketore të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ. "C-300") nga Rusia ende nuk është përmbushur, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një intervistë për agjencitë informative perëndimore.
Katër senatorë amerikanë kanë propozuar një projektligj që ndalon SHBA-në të furnizojë me armë opozitën siriane.
Shtetet e Bashkuara do të çojnë për skrap 20% të pajisjeve të tyre ushtarake në Afganistan, të cilat ata nuk kanë ndërmend t’i marrin me vete pasi kontigjenti amerikan të largohet nga vendi në fund të vitit 2014.
Moska u bën thirrje partnerëve të vet në Perëndim që të peshojnë mirë të gjitha rreziqet e lidhura me furnizimin e armëve opozitës siriane.
Presidenti sirian Bashar Al-Assad paralajmëroi BE-në lidhur me furnizimin e rebelëve sirianë me
Asistenti i Presidentit Juri Ushakov, pas deklaratave të autoriteteve amerikane mbi synimin e furnizimit me armë të opozitës siriane, njoftoi se momentalisht çështja e zbatimit të kontratës mes Rusisë dhe Sirisë për furnizimin e komplekseve "S-300" nuk shtrohet për diskutim.
Presidenti amerikan Barack Obama mori vendimin të furnizojë me armë opozitën siriane. Llojet e armatimeve, si dhe koha e dërgimit të tyre rebelëve ende nuk është bërë e ditur.
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, në një intervistë dhënë kanalit televiziv amerikan CBS vuri në pikëpyetje arritjen e armëpushimit të shpejtë dhe rivendosjen e paqes në Siri. Bisedimet e planifikuara për në korrik në Gjenevë midis qeverisë së Bashar Al-Assad dhe opozitës u shtynë përsëri për një kohë të pacaktuar.
Zv. Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amir Abdollahian, deklaroi sot se Irani ka tashmë 3 muaj që po zhvillon negociata me Moskën mbi furnizimin me sistemet e mbrojtjes kundërajrore "Tor" në vend të komplekseve raketore "S-300" (russ. "C-300").
Fregata raketore "Trikand" ("Hark shigjetash"), e ndërtuar për Forcat Ushtarake Detare të Indisë në uzinën e kantjerit detar "Jantar" në Kaliningrad, do t’i dorëzohet palës indiane në fund të qershorit. Kjo është tashmë anija e tretë e Projektit 11356, e konstruktuar nga ndërtuesit e anijeve të kësaj kompanie për marinën ushtarake të Indisë.
Irani është në pritje të përgjigjes nga Moska lidhur me propozimin për tërheqjen e padisë përkatësisht dërgesave të komplekseve "S-300" (russ."С-300"), deklaroi Ambasadori iranian në Moskë, Seyed Mahmoud-Reza Sajjadi.
Ministria amerikane e Mbrojtjes nuk dëshiron të komentojë njoftimet e mediave rreth luftanijeve ruse, t
Kanalet televizive amerikane, me referim tek burimet në Pentagon, ditën e enjte përhapë
Moska shpreson në shfaqjen e mirëkuptimit nga ana e Izraelit përkatësisht çështjes së furnizimit të Sirisë me komplekset raketore ruse të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ. "C-300"), deklaroi Zëvendësministri i Jashtëm rus, Mihaill Bogdanov.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
8
9
13
15
16
19
22
23
27
28
29
30