×
armatime, Prill 2013
Kina do të ndërtojë aeroplanmbajtësen e vet të dytë, më
Testimet e 12 modeleve të reja të armëve taktike të bazimit detar dhe ajror do të zhvillohen deri në vitin 2017, njoftoi Drejtori i Përgjithshëm i Korporatës "Armatimi raketor taktik" (russ. "Тактическое ракетное вооружение"), Boris Obnosov.
Në fillim të qershorit Presidenti i ri i Venezuelës ka ndërmend të vizitojë Rusinë. Kjo do të shërbejë si shkas për fillimin e debateve midis skeptikëve dhe optimistëve, të cilët vlerësojnë perspektivat e eksporteve të armëve ruse në Amerikën Latine.
Izraeli nuk dëshiron ndonjë konflikt ushtarak, por është i gatshëm të
Parada ushtarake me rastin e Ditës Kombëtare të Ushtrisë u zhvillua sot në afërsi të kryeqytetit të Iranit pranë mauzoleut të themeluesit të Republikës Islamike, Ajatollah Ruhollah Mousavi Khomeini.
Të gjitha llojet e forcave të armatosura janë përfshirë në manovrat ushtarake, të cilat fillojnë sot në Tajvan.
Sipas të dhënave të Institutit të Stokholmit për studimin e problemeve të paqes, shpenzimet globale për armatime vitin e kaluar ranë për herë të parë në 15 vjet.
Rusia do të jetë në gjendje t’u përgjigjet atyre që duan
Presidenti i SHBA-së Barack Obama deklaroi mbi gatishmërinë për t’i ofruar
Disa burime në shërbimet sekrete të SHBA-së dhe Koresë së Jugut disponojnë informacion lidhur me ridislokimin nga ana e Koresë së Veriut të raketave me rreze të mesme veprimi të llojit "Musudan" në bregun lindor të vendit, njoftoi sot Agjencia e lajmeve Yonhap.
Qeveria e Mali-së shfaqi interesim të gjallë ndaj pajisjeve ushtarake të Rusisë. Shteti afrikan do të donte të blinte një parti helikopterësh, automjetesh të blinduara, avionë ushtarakë dhe armë të vogla e të lehta. Ekspertët besojnë se marrëveshja për këtë do të nënshkruhet së shpejti. Dhe Moska mund të përfitojnë prej saj jo vetëm dividende ekonomike, por edhe politike.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
5
6
7
11
13
14
16
20
21
22
25
26
27
28
29
30