×
konflikt, 20 nëntor 2012
Në Rripin e Gazës persona të armatosur pushkatuan 6 vetë, të cilë
Deputeti i Bahreinit Osama Tamimi dogji flamurin izraelit në seancën e parlamentit të mbretë
Brigadat e rezistencës palestineze në Rripin e Gazës kanë refuzuar ofertën e Izraelit për një armëpushim 90 ditor.
Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi më 20 nëntor Izraelin për spastrim etnik n
Në mbrëmjen e 20 nëntorit Forcat Ushtarake Ajrore izraelite shpërndanë mbi
Në Ballkan ka qenë prej kohësh e njohur se ish-Sekretarja amerikane e Shtetit Madeleine Albright dhe shoqja e vjetër e gjeneralit Wesley Clark, ish-komandant i forcave të NATO-s gjatë fushatës së bombardimeve të Jugosllavisë, janë miq të hershëm të Hashim Thaçit. Ata edhe sot e kësaj dite nuk janë bërë fare pishman që, për hir të "shpëtimit të shqiptarëve të Kosovës”, dhanë urdhër për të zhdukur nga faqja e dheut qytetet dhe fshatrat e Jugosllavisë.
Gjykata Ndërkombëtare e OKB-së në Hagë konfirmoi të drejtën e Kolumbisë për të zotëruar shtatë ishuj në Detin e Karaibeve, duke hedhur poshtë pretendimet e Nikaraguas.
Të martën në mëngjes avionët izraelitë vazhduan dhënien e goditjeve mbi Rripin e Gazës, duke sulmuar ndërtesën e Bankës Kombëtare Islamike.
Katër anije patrullimi të Kinës hynë sot në mënyrë demonstrative në zonën e ishujve të diskutueshëm Senkaku (Diaoyu), të cilat Tokio i konsideron si ujërat e veta territoriale.
Marrëveshja për armëpushimin midis “Hamas-it” dhe Izraelit mund të n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25