×
konflikt, 12 nëntor 2012
Britania e Madhe, ka shumë mundësi, të ndërmarrë një ndërhyrje të kufizuar në Siri.
Njëri nga liderët e salafitëve egjiptianë Sheiku Murgan Salem al-Gohary bë
Aviacioni sirian ndërmorri sulme ajrore mbi rajonin në kufi me Turqinë, si pasojë ka të vrarë dhe të plagosur. Sipas të dhënave të mediave turke, si rezultat i bombardimit të zonës së banuar siriane Ras al-Ain u vranë rreth 50 persona.
Belgjika pezulloi bashkëpunimin ushtarak me Ruandën. Sipas fjalëve të Ministrit të
"Ushtria e Lirë Siriane", e cila bashkon në radhët e veta shumicën e
Udhëheqësit e Komunitetit Ekonomik të Shteteve të Afrikës Perëndimore (Economic Community of West African States, ECOWAS) ranë dakord për të dërguar në Mali 3.300 ushtarë për rregullimin e krizës në veri të vendit.
Në Libi para gjyqit në Bagdad ka dalë Baghdadi Mahmudi - Kryeministri i fundit i qeverisë së diktatorit të rrëzuar Muammar Gaddafi.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25