×
konflikt, 7 nëntor 2012
Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes së Shteteve Arabe (LSHA) Nabil Al-Arabi mendon se regjimit të Presidentit sirian Bashar Al-Assad së shpejti do t’i vijë fundi. Kjo u njoftua të mërkurën nga kanali televiziv ndërarab "Al Jazeera".
Të mërkurën ushtria turke ndërmorri për herë të
Një shpërthim i fuqishëm gjëmoi ditën e mërkurë në afërsi të ndërtesës së parlamentit të Somalisë në Mogadishu.
Luftëtarët e Ushtrisë së Lirë Siriane qëlluan sot mbi pallatin presidencial në Damask, aeroportin ushtarak të kryeqytetit "Mazza" dhe mbi një prej ndërtesave të shërbimit të sigurimit të shtetit, njofton kanali televiziv "Al-Arabiya".
Turqia dhe SHBA po shqyrtojnë mundësinë e krijimit të një zone të ndalim-fluturimit në kufirin turko-sirian në mes të rajonit turk Kilis dhe qytetit sirian të Aleppo, njoftoi të mërkurën gazeta "Milliyet".
Më shumë se gjysma e të ardhurave 40.4 milionë dollarë të opozitës siriane erdhën nga Libia, njoftoi ditën e mërkurë gazeta franceze "Figaro".
Një terrorist-kamikaze detonoi një mekanizëm shpërthyes në qytetin veriperëndimor pakistanez të Peshavarit (Peshawar).
Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale në SHBA Shefja e Departamentit amerikan të Shtetit Hillary Klinton ndërmorri një udhëtim në Prishtinë. Pas takimeve me Presidenten Atifete Jahjaga dhe Kryeministrin Hashim Thaçi ajo konfirmoi se Shtetet e Bashkuara kanë qenë gjithmonë me Kosovën dhe se do të mbeten partnere të saj edhe në të ardhmen.
Dhjetëra njerëz u vranë dhe plagosën natën e kaluar si
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25