×
konflikt, 5 nëntor 2012
Të paktën 50 ushtarakë sirianë dhe bashkëpunëtorë të
Trupat qeveritare siriane kanë filluar bombardimet në zonat periferike të Damaskut, të cilat kontrollohen nga forcat opozitare.
Në qytetin e Enugu-s në lindje të Nigerisë u arrestuan rreth 400 anëtarë të lëvizjes separatiste që lufton për pavarësinë e rajonit të Biafra.
Sot në kryeqytetin e Bahreinit Manama ndodhi një seri shpërthimesh, si pasojë e të cilave u vranë dy persona dhe të paktën një u plagos. Sipas njoftimeve të policisë në zona të ndryshme të qytetit janë detonuar pesë bomba.
Forcat Ushtarake Ajrore turke sulmuan vendstrehimet e rebelëve kurdë në Irakun Verior. Operacioni u zhvillua natën e kaluar. Në të morrën pjesë 8 aeroplanë gjuajtës "F-16".
Në Filipine anëtarët e grupit kryengritës komunist "Ushtria e Re Popullore" vran
Tokio dhe Uashingtoni kanë filluar sot stërvitjet e përbashkëta ushtarake në territorin e Japonisë. Ato do të zgjasin deri më 16 nëntor.
Forcat e sigurisë të Kuvaitit përdorën të dielën gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën e demonstruesve që kërkonin futjen e rregullave të reja të votimit në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25