×
konflikt, Nëntor 2012
Mijëra mbështetës të forcave liberal-demokratike po mblidhen në Sheshin qendror të Kairos Tahrir për të protestuar kundër Deklaratës Kushtetuese (kushtetuta e përkohshme), të miratuar nga Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi.
Të premten aeroporti i Damaskut nuk pret fluturime, njoftojnë mediat arabe, duke cituar një punonjës të aeroportit të Dubait.
Ministri i Drejtësisë i Serbisë Nikola Selakoviç bëri thirrje për
Të paktën një palestinez u vra dhe një tjetër u plagos n
I dërguari i posaçëm i OKB dhe Lidhjes Arabe Lakhdar Brahimi deklaroi se ai
Të gjitha 84 blloqet e adresave siriane IP rezultuan të padisponueshme. Kështu që asnj
Përfaqësuesit e opozitës së brendshme siriane iu drejtuan Rusisë me nj
Një nga udhëheqësit e militantëve pakistanezë Mullah Nazir u plagos si pasojë e një shpërthimi në jug të Waziristan-it. Shpërthimi u krye nga një kamikaze në qytetin e Wanna.
Rebelët sirianë u përpoqën të sulmojnë bazën ushtarake
Kina i ka deleguar kompetenca shtesë policisë së saj detare për të ndalur dhe kontrolluar anijet në ujërat e diskutueshme në Detin e Kinës Jugore.
konflikt, Kina, anija, Deti i Kinës Jugore
Në Tunizi, të paktën 200 vetë u plagosën si rezultat i përleshjeve të policisë me protestuesit, që dolën në rrugë për shkak të papunësisë dhe gjendjes së vështirë ekonomike në vend.
Ditën e enjte më 29 nëntor 29, Tribunali Penal Ndërkombëtar
Nga Iraku vijnë njoftime për një seri shpërthimesh. Sipas të dhënave të policisë, dy shpërthime gjëmuan në qytetin jugor Hilla, ku u vranë të paktën 16 persona.
Një makinë-bombë shpërtheu sot në provincën e Deraa, në jug të Sirisë, njoftoi televizioni shtetëror i vendit. Ka viktima dhe shkatërrime. Sot më herët një seri shpërthimesh ndodhën në afërsi të Damaskut.
Në Jemen militantët qëlluan për vdekje një diplomat nga Arabia Saudite dhe truprojen e tij. Sulmi ndaj tyre ndodhi më 28 nëntor në pjesën jugore të kryeqytetit të vendit, Sana'a, ku ndodhen ambasadat dhe banojnë diplomatët e huaj.
Militantët në provincën Idlib në veri të Sirisë rrëzuan avionin e ushtrisë së qeverisë. Gjuajtësi-bombardues ra në afërsi të kufirit turk dhe shpërtheu.
Katër shpërthime ndodhën në rajonin e Damaskut, ku kryesisht jetojnë të krishterë, janë vrarë të paktën 20 persona dhe dhjetra të tjerë janë plagosur.
Në përleshjet ndërmjet demonstruesve, të cilët protestojnë kundër
Militantët e Ushtrisë së Lirë Siriane deklaruan se goditën një helikopter
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25