×
konflikt, 12 tetor 2012
Siç njoftoi Zëvendëskryetarja e Komitetit të Solidaritetit me popullin e Libisë dhe

Si rezultat i përplasjeve mes përkrahësve dhe kundërshtarëve të Presidentit egjiptian Mohammed Mursi, që shpërthyen në qendër të Kajros, u lënduan dhjetra persona.

Turqia po përgatitet të vendosë tanke dhe avionë luftarakë në kufirin me Sirinë. Për faktin, se pajisjet ushtarake do të vendosen në një bazë ushtarake në Diyarbakir, njoftoi sot shtypi turk me referim tek burimet në qeverinë turke.
Në Egjipt lideri suprem i lëvizjes islamike "Vëllazëria Myslimane" Muhammad Badia u bëri thirrje myslimanëve për xhihad me qëllim kthimin e tempujve të shenjtë islamikë - Jeruzalemin dhe Xhaminë Al-Aqsa, e cila ndodhet atje.
Autoritetet siriane akuzuan për gënjeshtra Kryeministrin e Turqisë Rexhep Tajip Erdogan, duke mohuar deklaratat e tij lidhur me faktin se në bordin e avionit civil sirian, i cili fluturonte nga Rusia, ndodhej një ngarkesë me destinacion ushtarak.
Avioni pa pilot i paidentifikuar, i goditur mbi territorin e Izraelit nga gjuajtësit e Forcave Ushtarake Ajrore të vendit më 6 tetor, ishte pronësi e lëvizjes libaneze “Hezbollah”. Për këtë, më 11 tetor, deklaroi Lideri i saj Sheiku Hasan Nasrallah.

Dy kampet kundërshtare politike në Egjipt - Lëvizja islamike "Vëllazëria Myslimane"

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
9
13
14
20
21
27
28