×
konflikt, Mars 2012
Forcat izraelite të sigurisë përdorët plumba gome, gaz lotsjellës dhe granata trullosëse gjatë kohës së përleshjeve me demonstruesit palestinezë, të cilët i qëllonin ata me gura.
Forcat Ushtarake Ajrore të SHBA sulmuan në Afganistan pozicionet e militantëve të Lëvizjes “Taliban”. Si rezultat u vranë 30 talibanë dhe 15 të tjerë u plagosën, njoftoi zëdhënësi i policisë afgane.
Të paktën 70 persona u vranë në përleshjet midis pjesëtarëve të fiseve të ndryshme në qytetin Sebha (Sabha), i cili është vendosur në shketëtirë 600 kilometra në jug të Tripolit. U plagosën gjithashtu edhe 150 veta.
Në jug të Libisë u vranë 37 persona dhe rreth 120 të tjerë u plagosën si rezultat i përleshjeve dyditore ndërfisnore. Konflikti shpërtheu në mes të përfaqësuesve të një fisi afrikan dhe dy fiseve arabe.
Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi e quajti agresion vendimin e Serbisë për
Komisionerja e Lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut Navi Pillay akuzoi autoritetet
Në Mali ushtarakët, të cilët me anë të grushtit të
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad ndërpreu udhëtimin e tij në qytetin Homs pas
Koreja e Veriut deklaroi se nuk do të refuzojë planet e veta për lë
Rusia dhe Bjellorusia ranë dakort për të rifilluar përkohësisht komunikimin ajror
Presidenti i SHBA-ve Barack Obama të dielën, më 25 mars, fill pas liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un, zhvilloi një vizitë në pikën më të nxehtë të ballafaqimit ndërkorean, në Phanmundzhom (Panmunjom). Kjo e fundit gjendet në zonën e demilitarizuar që ndan Gadishullin Korean në dy shtete.
Japonia synon të vërë në gatishmëri luftarake sistemin e mbrojtjes antiraket në lidhje me lëshimin e pretenduar nga ana e Koresë së Veriut të raketës me satelit në kozmos.
Në Mali pjesëmarrësit e grushtit ushtarak të shtetit po shkatërrojnë e po plaçkisin Pallatin presidencial dhe institucionet qeveritare, të cilat i morrën dje nën kontroll.
Presidenti i Mali Amadou Toumani Touré kërkoi azil politik në Ambasadën amerikane në bamako, njofton botimi francez “La Lettre du Continent&rdquo
Grushti ushtarak i shtetit në Mali u bë pasojë e drejtpërdrejtë e destabilizimit në veri të vendit, ku trupat qeveritare po tërhiqen nën presionin e kryengritësve tuaregë. Ndërsa arsyeja e suksesit të kryengritësve, sipas mendimit të ekspertëve, u bë ardhja kohët e fundit në Mali e fiseve të shumta Tuarege, të cilat patën luftuar më parë në anën e Muammar Gaddafi.
Koreja e Veriut arriti të intrigojë samitin për sigurinë bërthamore, që
Ushtarakët në Mali morën nën kontrollin e vet Pallatin presidencial në kryeqytetin e vendit Bamako. Kjo ndodhi pas luftimeve shumëorëshe me rojet e Pallatit - ushtarakët e Gardës personale të presidentit.
Ushtarakët sulmuan në Mali Pallatin presidencial në kryeqytetin e shtetit Bamako. Sipas njoftimeve që
Irani është i gatshëm që në rast sulmi ndaj tij nga ana e SHBA apo Izraeli të japë një përgjigje adekuate, deklaroi Ayatollah Ali Khamenei.
Në prag të 9-vjetorit të fillimit të operacionit ushtarak në Irak, i cili i bie datës 20 mars, në kryeqytetin e vendit Bagdad mbretëron gjallëria.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
2
3
4
8
9
10
13
14
16
17
18
24
25
31