×
konflikt, Mars 2011
Pas daljes së Francës dhe Britanisë së Madhe në rolet pararojë n
Parlamenti rus deklaroi për vendimin e mospërdorimit të forcës ushtarake kundër Libisë. Në vendimin “Mbi situatën në Libi” parlamentarët rusë shprehën shqetësimin e vet në lidhje me format e operacionit ushtarak.
Të shtunën dhe të dielën që lamë pas anijet luftarake të SHBA dhe Britanisë së Madhe, të cilat ndodhen në Detin Mesdhe, dhanë goditje raketore mbi territorin e Libisë. Të dielën me to u bashkua edhe aviacioni i koalicionit antilibian.
Më 19 mars pjesëmarrësit e mbledhjes për Libinë morrën vendimin mbi fillimin e operacionit ushtarak.
Autoritetet e Libisë ndaluan veprimet luftarake kundër kryengritësve. Për këtë deklaroi sot në Tripoli Ministri i Jashtëm i vendit Mussa Kussa.
Në vigjilje të raundit të dytë të negociatave të caktuara për
Veprimet luftarake midis kryengritësve libianë dhe forcave të regjimit të Muammar Gaddafit po forcohen jo vetëm në fushat e betejave, por edhe në rrafshin informativ.
Listën e vendeve të Afrikës Veriore dhe Lindjes së Mesme, të përfshira prej demontratave dhe trazirave masive, e plotësoi aktualisht Libani.
Britania e Madhe mund të kryesojë operacionin kundër Gaddafit. David Cameron, të cilin kohët e fundit e shqetësonin problemet e ekonomisë, vendosi të provojë në veten e vet ampulën e strategjisë ushtarake.
Si ti bëhet punës me Gaddafin? Si të formulohet në afate sa më të shkurtra rendi i ditës së mbledhjes së ministrave të vendeve të NATO-s në Bruksel.
Libia u mbyt në shtëllungat e tymit të depove të magazinimit të naftës të përfshira nga flakët. Trupat qeveritare vunë në veprim jo vetëm tanket, por edhe aeroplanët e forcave ushtarako-ajrore.
Në sfondin e informacionit kontradiktues për luftimet në qytetet libaneze midis ithtarëve dhe kundërshtarëve të Muammar Gaddafit palët këmbejnë deklarata të forta politike.
Në Libi forcat pushtetore dhe opozitare po vazhdojnë luftimet për qytetet me rëndësi strategjike në pjesë të ndryshme të vendit.
Në Lindjen e Mesme sot është Ditë pakënaqësie. Në qytetet e mëdha të Jemenit, Irakut, Jordanit populli, që është mbledhur në sheshe shpreh pakënaqësinë e vet ndaj regjimeve drejtuese.
Në Libi po zhvillohen luftime të ashpra për një nga qendrat strategjike të naftës të vendit - qytetin Marsa el-Brega.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
6
7
8
12
13
15
20
22
26
27