×
monumente, 2013

Persona të panjohur gjatë kësaj fundjave spërkatën me bojë të kuqe monumentin e ngritur në vitin 1944 në nder të ushtarëve sovjetikë të rënë në luftimet e përgjakshme për marrjen e rajonit të Praga të Varshavës.

Në Kiev natën e fundit ka filluar arrestimi i personave të dyshuar për përfshirje në rrëzimin dhe prishjen e monumentit të Leninit në qendër të kryeqytetit ukrainas.

Obelisku i rikrijuar në nder të 300-vjetorit të Dinastisë së Romanovëve u hap në Kopshtin e Aleksandrit pranë mureve të Kremlinit në Ditën e Unitetit Kombëtar.

Lideri i Partisë Popullore të Indisë, Narendra Modi, i cili vitin e ardhshëm synon të luftojë për postin e Kryeministrit të vendit, njoftoi zyrtarisht fillimin e ndërtimit të statujës më të lartë në botë.

Moska zyrtare është fort e indinjuar nga thirrja e Ministrit të Drejtësisë së Letonisë, Janis Bordans, për heqjen e monumentit të ushtarëve sovjetikë në Riga, thuhet në komentin e Zëdhënësit të Ministrisë ruse të Punëve të Jashtme, Aleksandër Llukasheviç.

Në qytetin Tomsk të Rusisë montuan monumentin më të vogël në botë.

Sot, më 21 gusht, monumentin kushtuar Ushtrisë Sovjetike në qendër të kryeqytetit bullgar banorët e qytetit në mëngjes e panë të lyer me ngjyrë rozë dhe të nënshkruar me fjalët në gjuhën çeke dhe bullgare: "Bullgaria kërkon ndjesë".

Në Tel Aviv do të vendoset monumenti i parë në Izrael kushtuar viktimave homoseksualë të persekutimit nazist.

Monumenti prej bronzi i ushtarit çlirimtar sovjetik, pjesë e listës së atraksioneve të qytetit Brno të Çekisë, u kthye sot pas restaurimit në vendndodhjen e tij të mëparshme.

Në fshatin Oktjaborskoje të qarkut të Polltavës në Ukrainë persona të panjohur i prenë kokat monumentit kushtuar Vladimir Leninit dhe gruas së tij, Nadjezhda Krupskaja. Kjo u njoftua në Facebook nga përfaqësuesi i partisë nacionaliste lokale "Svoboda", Aleksandër Aronec.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31