×
monumente

Persona të panjohur gjatë kësaj fundjave spërkatën me bojë të kuqe monumentin e ngritur në vitin 1944 në nder të ushtarëve sovjetikë të rënë në luftimet e përgjakshme për marrjen e rajonit të Praga të Varshavës.

Në Kiev natën e fundit ka filluar arrestimi i personave të dyshuar për përfshirje në rrëzimin dhe prishjen e monumentit të Leninit në qendër të kryeqytetit ukrainas.

Obelisku i rikrijuar në nder të 300-vjetorit të Dinastisë së Romanovëve u hap në Kopshtin e Aleksandrit pranë mureve të Kremlinit në Ditën e Unitetit Kombëtar.

Lideri i Partisë Popullore të Indisë, Narendra Modi, i cili vitin e ardhshëm synon të luftojë për postin e Kryeministrit të vendit, njoftoi zyrtarisht fillimin e ndërtimit të statujës më të lartë në botë.

Moska zyrtare është fort e indinjuar nga thirrja e Ministrit të Drejtësisë së Letonisë, Janis Bordans, për heqjen e monumentit të ushtarëve sovjetikë në Riga, thuhet në komentin e Zëdhënësit të Ministrisë ruse të Punëve të Jashtme, Aleksandër Llukasheviç.

Në qytetin Tomsk të Rusisë montuan monumentin më të vogël në botë.

Sot, më 21 gusht, monumentin kushtuar Ushtrisë Sovjetike në qendër të kryeqytetit bullgar banorët e qytetit në mëngjes e panë të lyer me ngjyrë rozë dhe të nënshkruar me fjalët në gjuhën çeke dhe bullgare: "Bullgaria kërkon ndjesë".

Në Tel Aviv do të vendoset monumenti i parë në Izrael kushtuar viktimave homoseksualë të persekutimit nazist.

Monumenti prej bronzi i ushtarit çlirimtar sovjetik, pjesë e listës së atraksioneve të qytetit Brno të Çekisë, u kthye sot pas restaurimit në vendndodhjen e tij të mëparshme.

Në fshatin Oktjaborskoje të qarkut të Polltavës në Ukrainë persona të panjohur i prenë kokat monumentit kushtuar Vladimir Leninit dhe gruas së tij, Nadjezhda Krupskaja. Kjo u njoftua në Facebook nga përfaqësuesi i partisë nacionaliste lokale "Svoboda", Aleksandër Aronec.
Më 24 tetor në Berlin, në një atmosferë solemne, Kancelarja gjermane Angela Merkel p
Në Urale, në qytetin Kungur, sot do të inaugurohet monumenti i ushtarëve dhe oficerëve të Trupave Çekosllovake, të cilët u vranë këtu në vitet 1918-1919, gjatë kohës së Luftës Civile në Rusi.
UNESCO ka shprehur shqetësim serioz për sigurinë e ansamblit unikal kulturor Timbuktu (Timbouktou) në lidhje me konfliktin e vazhdueshëm në mes të tuaregëve të armatosur dhe administratës qendrore në veri të Mali.
Busti prej bronzi i kozmonautit të parë të planetit Juri Gagarin u vendos në territorin e Qendrës ruse të Shkencës dhe Kulturës në qytetin Trivandrum të shtetit indian Keralam. Autor i këtij monumenti është skulptori Aleksei Leonov.
Sot në Ekaterinburg u përurua monumenti i parë që iu ngrit në Rusi fëmijëve të Perandorit të fundit rus Nikollai II. Shiko galerinë fotografike Monumenti “Fëmijët e Carit” është vendosur në territorin e manastirit të Uralit.
monumente, Historia, familja, Ekaterinburg, Perandori rus Nikollai II
Në Finlandë sot do të përurohet monumenti i Perandoreshës Maria Aleksandrovna - gruas së Aleksandrit II, i cili sundoi në Rusi në gjysmën e dytë të shekullit XIX.
monumente, Finlanda, perandoresha
monumente, Greqia, Java ruse
Monumenti i parë i UFO-s në Rusi u përurua në rajonin e Permit (Ural).
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31