×
ekonomia, 2011
I Dërguari i posaçëm i presidentit rus për bashkëpunimin me vendet e Afrikës Mihaill Margellov arriti në Tripoli.
Kriza aktuale e Bashkimit Monetar Evropian është dëshmi evidente e fillimit të falimentimit të gjithë projektit Pan-Evropian.
“A u bë vallë kjo natë - nata e shpëtimit të euros? Apo këto 10 orë do të hyjnë në histori si pikë referimi nga e cila filloi shpërbërja e Bashkimit Evropian?
Korporata e Bashkuar ruse e Prodhimit të Aeroplanëve do të hapë në Malajzi qendrën për riparimin dhe mirëmbajtjen e avionëve gjuajtës rusë të markës “Sukhoi” në vitin 2012 në bazën ajrore Gong Kedak.
Kancelarja gjermane Angela Merkel bëri thirrje për forcimin e progresiv të bashkimit ekonomik dhe monetar të vendeve të zonën së euros, njofton Agjencia DPA.
Rusia, Bjellorusia dhe Kazakistani kanë bërë një hap tjetër drejt formimit të Bashkimit Ekonomik Euro-Aziatik, i cili do të përcaktojë të ardhmen e tre vendeve.
Rrjeti hekurudhor i Rusisë, duke përfshirë edhe zonën e veriut, do të zhvillohet në mënyrë të qenësishme, deklaroi Presidenti Dimitri Medvediev.
Liberalizimi i mëtejshëm i tregtisë do të kontribuojë në rritjen e qëndrueshme botërore.
Rusia do të mbrojë me vendosmëri interesat e saj në Arktik, deklaroi Dimitri Medvediev
Grupi i Punës për pranimin e Rusisë në OBT miratoi protokollin e an
Grupi i Punës për pranimin e Rusisë në Organizatën Botë
Sot në Moskë po zhvillohet mbledhja përfundimtare e Konferencës shkencore ndërkombëtare mbi problemet e përshtatjes ndaj ndryshimeve klimatike.
Në aeroportin e qytetit rus Vladivostok (Lindja e Largët) është vendosur regjimi “qielli
Sot në Shën Petersburg nën kryesinë e Vladimir Putin po zhvillohet mbledhja e Këshillit të Kryetarëve të Qeverive të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH ose SCO).
Rusia është e gatshme për të dhënë ndihmën e
Pengesat për pranimin e Rusisë në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT) u eliminuan.
Javën e ardhshme do të shpallet zyrtarisht se procesi negociator për pranimin e Rusisë në OBT përfundoi, njoftuan në MPJ të Federatës Ruse.
Sot u bë e ditur se kompania ruse e naftës “Gazpromneft” do të vazhdojë punën e vet në Libi. Udhëheqja e re në Tripoli nuk ka asnjë arsye për të rishikuar kontratat e lidhura me kompanitë ruse.
Udhëheqësit e vendeve evropiane, të cilët po mblidhen në Kanë për pjesëmarrjen në samitin e “G-20”, do të zhvillojnë sot një takim urgjent në lidhje me situatën në Greqi.
Monarkitë arabe janë të interesuara në zhvillimin e bashkëpunimit tregtaro-ekonomik dhe në sferën e investimeve me Rusinë. Mundësitë e tij po diskutohen sot në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe - Abu Dhabi.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31