×
ekonomia

Pothuajse që prej një jave Bosnja dhe Hercegovina po tronditet nga protestat masive. Pjesëmarrësit e tyre tani për tani po parashtrojnë kryesisht kërkesa sociale dhe ekonomike. Megjithatë në BE tashmë kanë filluar të flasin mbi futjen e mundshme të trupave në këtë ish-republikë jugosllave.

Në Bullgari shpresojnë shumë në zbatimin e suksesshëm të projektit të gazsjellësit "South Stream" ("Rryma Jugore"), deklaroi në një intervistë për gazetarët Presidenti i vendit, Rosen Plevneliev.

Përfaqësuesi i delegacionit të Bashkimit Evropian në Rusi, Soren Liborius, komentoi për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" rezultatet e samitit të paradokohshëm BE-Rusi.

Kriza në Ukrainë po vazhdon të eksitojë mendjet e fqinjëve të këtij vendi në rajonin e Evropës Lindore. Në mbrëmjen e 29 janarit në një "darkë pune" emergjente në Budapest u mblodhën kryeministrat e vendeve të Grupit të Vishegradit - respektivisht Viktor Orbán (Hungari), Donald Tusk (Poloni), Robert Fico (Sllovaki) dhe Bohuslav Sobotka (Republika Çeke). Në rendin e ditës të saj ishte vetëm një çështje - situata në Ukrainë.

Bota, Bashkimi Europian, gazi, Ukraina, ekonomia, Grupi i Vishegradit

Në samitin BE-Rusi, i cili u mbajt më 28 janar në Bruksel, nuk është arritur ndonjë progres i qenësishëm, edhe pse në të u nënshkruan disa marrëveshje. Në sfondin e ngjarjeve alarmuese në Ukrainë, të cilat traktohen në mënyra të ndryshme nga Moska dhe Brukseli, dhe njëfarë rënie të intensitetit të dialogut politik, palët njoftuan paraprakisht se do të përqendrohen në sferën e ekonomisë.

Në vitin 2014 presidenca në klubin politik global më autoritativ dhe më me ndikim në botë - "G-8" - do t’i kalojë Rusisë. Ekspertët besojnë se kjo do t’i shërbejë konfirmimit të rendit rus të ditës në arenën ndërkombëtare.

Paketa e dokumenteve ukrainase-ruse, e nënshkruar në Moskë të martën (më 17 dhjetor), hap perspektiva shumë të mira për ekonominë e Ukrainës në vitet e ardhshme, theksoi sot në mbledhjen e Qeverisë së vendit Kryetari i saj Mykola Azarov.

Të ardhurat e kompanive offshore, të cilat i përkasin qytetarëve rusë, duhet të tatohen në bazë të legjislacionit rus, ndërsa pagesat tatimore të hyjnë në buxhetin rus, deklaroi Presidentin i Federatës Ruse, Vladimir Putin, gjatë mesazhit të vet të përvitshëm drejtuar Asamblesë Federale.

Presidenti rus Vladimir Putin themeloi përfaqësinë e përhershme të Federatës Ruse pranë OBT-së në Gjenevë. Dekreti hyn në fuqi që nga data e nënshkrimit të tij.

Ukraina nuk duhet të presë nga BE-ja dhënien e menjëhershme të miliarda eurove për të ndihmuar stabilizimin e situatës së saj ekonomike.

Komisioneri për Zgjerimin dhe Politikat Evropiane të Fqinjësisë, Štefan Füle, mendon se Ukraina ka përmendur një shifër fantastike kompensimi, të nevojshme për përshtatjen e vendit me standardet e BE-së - 160 miliardë €.

Situata aktuale rreth Ukrainës - ky është rezultat evident i dy dekadave të punës intensive të bërë për lavazh trush. Nga njëra anë, në Ukrainë pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik u kultivua një gjeneratë e tërë zgjedhësish që sinqerisht besojnë se BE-ja është një organizatë bamirëse, kurse politikanët evropianë - magjistarë, të cilët me një të shkruar të penës mund ta shndërrojnë Ukrainën në Provence.

Kievi hoqi dorë prej Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me Bashkimin Evropian vetëm një javë para nënshkrimit të saj. Ky u bë një lajm i mirë, në radhë të parë, për përfaqësuesit e industrisë ukrainase, të cilët druheshin se afrimi me Evropën mund ta çonte vendin në kolaps ekonomik. Ndërkohë, në Sheshin e Pavarësisë të Kievit po mblidhen të pakënaqurit me vendimin e qeverisë.

Ukraina ka pezulluar në momentet aktuale përgatitjen e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me BE-në. Ky vendim u morr nga qeveria e republikës. Madje më tepër se kaq, Kabineti i ministrave është udhëzuar për të rifilluar dialogun me vendet e Bashkimit Doganor dhe Bashkësisë së Shteteve të Bashkuara (BSHP apo CIS) me qëllim të intensifikimit të marrëdhënieve tregtare dhe ekonomike.

Kabineti i Ministrave i Ukrainës ka vendosur të pezullojë hë për hë përgatitjet për përfundimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me Bashkimin Evropian, duke e motivuar vendimin e vet me domosdoshmërinë e zhvillimit të marrëdhënieve ekonomike me Rusinë dhe vendet e Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP apo CIS).

Presidenti i Republikës Çeke Milosh Zeman (Miloš Zeman) bëri një vizitë zyrtare në Kiev. Zeman dhe Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç (Yanukovych) folën mbi domosdoshmërinë e rritjes së tregtisë mes dy vendeve dhe mbajtën një biznes-forum, në të cilin ishte i pranishëm edhe një grup i madh sipërmarrësish çekë. Por megjithatë akoma dhe më e rëndësishme është diçka tjetër: Praga ka shprehur mbështetje për aspiratat e Kievit për t’u asociuar në Evropën e Madhe.

Periodikisht mediat botërore nisin të shkruajnë se Koreja e Veriut është në kufirin e reformave, të cilat do të fillojnë në të ardhmen shumë të afërt. Për herë të parë kjo ka ndodhur në vitin 1984. Por atëhere bota nuk pati fatin t’i shikojë në realizim e sipër reformat koreanoveriore. Ndërsa tani situata, me sa duket, ka ndryshuar.

Forumi ndërkombëtar i zhvillimit teknologjik u hap të enjten në Novosibirsk. Evenimenti i madh do të zgjasë dy ditë.

Me rastin e fillimit të turneut të Ansamblit të Ushtrisë Ruse "Aleksandrov" në Evropë (në Poloni, Gjermani, Republikën Çeke, Sllovakia), Ambasadori rus në Poloni, Aleksandër Aleksejev, dha një intervistë ekskluzive për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë".

Autoritetet ukrainase nuk do të lejojnë konfrontimin me Rusinë, deklaroi Kryeministri ukrainas Nikollai Azarov.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30