×
kriza, Janar 2012
Rregullat e reja të sjelljes së vendeve të BE-së, të cilat në margjina janë quajtur tashmë pranga, samiti i Bashkimit Evropian i miratoi me një shpejtësi tejet befasuese për të gjithë. Por janë vallë vërtet të reja ato?
Problemet e eurozonës dhe rrugët e daljes nga kriza e borxheve ishin temat qendrore të ditës së parë Të Forumit Ekonomik Botëror të Davosit.
“Eurogeddon”, ose shembja e sistemit ekonomik evropian do të ndodhë në një kohë shumë të afërt, parashikojnë ekonomistët e kompanisë konsultuese autraliane Deloitte-Access Economics (DAE).
“Siria refuzon vendimet e marra kundër saj dhe beson se ato rrezikojnë sovranitetin e komb
Protestat masive kundër masave të rrepta për kursimin e mjeteve buxhetore po zhvillohen tani në Rumani. Në përleshjet me policinë në rrugët e Bukureshtit janë plagosur 70 veta. Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kabinetit të ministrave dhe presidentit Bashesku.
Për të pestën ditë me radhë në Rumani po vazhdojnë demonstratat me kërkesën për dorëheqjen e presidentit. Në Bukuresht natën e kaluar u arrestuan edhe 113 protestues.
Efekti i vendimit të Agjencisë amerikane të vlerësimit financiar Standard & Poor’s
Bankierët komentojnë sot në mënyrë mjaft aktive rezultatet e takimit të Nicolas Sarkozy dhe Angela Merkel.
“Situata e krijuar rreth euros kërcënon themelet politike të Bashkimit Evropian, - deklaroi sot financieri i njohur George Soros.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
7
8
9
11
12
13
14
15
18
19
20
21
22
25
27
28
29
30