×
APEC
Liderët e një sërë vendesh të Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) në forumin e biznesit në Vladivostok (Primorje) i bënë thirrje komunitetit ndërkombëtar të rishikojë sistemin e përdorimit të ujit.
Kolektiv i njohur artistik "Gjyshjet e Buranovit" do të shfaqen me koncerte në kuadër të programit kulturor të samitit të Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) në Vladivostok, njoftoi zëdhënësi i administratës së qytetit.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin morri pjesë sot në Samitin e Biznesit të Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC), i cili po zhvillohet në Vladivostok. Ai, në veçanti, foli për perspektivat e integrimit në hapësirat nga Oqeani Paqësor deri në Oqeanin Atlantik dhe për problemet e ushqimit dhe sigurisë energjitike.
Kryeministri i Zelandës së Re John Key në kuadër të samitit t
Më7 shtator të vitit 2012 në Vladivostok u hap samiti i Biznesit i Bashkë
Krerët e Ministrive të Jashtme dhe ministrat e tregtisë të vendeve të Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) miratuan sot një deklaratë të përbashkët, duke përfunduar përgatitjen e organizimit të samitit në Vladivostok.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin mbërriti në Vladivostok. Qëllimi kryesor i kë
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin mbërriti në Vladivostok, ku po mbahet Java e Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) dhe ditën e premte do të hapet samiti i Biznesit i liderëve të biznesit i Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik.
Kreu i administratës së Hong Kong Liang Chzhenin njoftoi sot se ai nuk do të shkojë në samitin e Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC).
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ditën e mërkurë hapi takimin e
Siguria ushqimore, rritja e gatishmërisë në situata emergjente dhe zhvillimi i tregtisë shumëpalëshe, këto do të jenë temat që do të diskutojnë ditën e mërkurë në Vladivostok ministrat e jashtëm dhe ministrat e tregtisë të 21 shteteve dhe rajoneve, pjesë përbërëse e Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC).
Në Vladivostok të Rusisë (Primorje) në prag të takimit të Bashkëpunimit
Jo shumë larg nga Vladivostoku, në qytetin Nahodka, do të vendoset regjimenti i sistemit më të fundit të mbrojtës kundërajrore“ZRS S-400” (russ. «ЗРС С-400»).
Rusia është e gatshme për të pritur me dinjitet pjesëmarrësit e Samitit të Organizatës së Bashkëpunim Ekonomik të Azi-Paqësorit (APEC), i cili do të mbahet në Vladivostok më 8-9 shtator.
Ura mbi ngushticën e Bosforit Lindor (Lindja e Largët e Rusisë) u hap sot për lëvizjen e të gjitha llojeve të transportit.
Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton do të përfaqësojë Shtetet e Bashkuara të
Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton do të kryesojë delegacionin e SHBA që do të marrë pjesë në Forumin e Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit (APEC).
Banka Qendrore e Rusisë do të lëshojë sot në qarkullim një monedhë argjendi përkujtimore me vlerë nominale 25 rubla, dedikuar samitit të APEC në Vladivostok. Monedha ka formë të rrumbullakët me diametër 60 milimetra.
Vizita e Sekretares Amerikane të Shtetit Hillary Clinton në Filipine u zymtua nga një incident i pakëndshëm: protestuesit, që kërkojnë tërheqjen e trupave ushtarake të SHBA nga vendi, e qëlluan me vezë dhe topa me bojë autokolonën e saj.
Liberalizimi i mëtejshëm i tregtisë do të kontribuojë në rritjen e qëndrueshme botërore.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30