×
sporti

Tashmë që prej disa ditësh tifozët e Lojrave Olimpike Dimërore në Soçi janë duke ndjekur me kërshëri betejat e përditshme sportive të njerëzve më të fortë të planetit. Natyrisht, kjo forcë e tyre është fryt i viteve të shumta të trajnimit të pandërprerë dhe i punës së njerëzve që i kanë ndihmuar ata - trajnerëve, mjekëve, masazhistëve.

Trajnimi i vullnetarëve për Lojrat Olimpike Dimërore në Soçi tani është në kulmin e tij. Vullnetarët e Soçi-2014, ka shumë mundësi, të kenë shënuar tashmë më shumë se një rekord olimpik: për herë të parë vullnetarët po përgatiten jo vetëm në territorin e qytetit organizator, por në të gjithë Rusinë e madhe, për më tepër programi i trajnimit të vullnetarëve është më voluminozi në historinë e Lojrave Olimpike.

Pheniani për herë të parë në histori do të lejojë ngritjen e flamurit dhe ekzekutimin e himnit të Koresë së Jugut në territorin e Koresë së Veriut.

Presidenti rus Vladimir Putin vizitoi të mërkurën qendrën arsimore "Sambo-70" në jugperëndim të Moskës, ku ai mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të një kompleksi të ri sportiv.
Nga dita e sotme në vend do të hapet një faqe Interneti për shitjen e biletave për Lojërat Olimpike dhe Paralimpike të vitit 2014, deklaroi Presidenti i Komitetit Organizativ të "Soçi-2014" Dimitri Çernishenko.
Të shtunën në Soçi do të zhvillohen ndeshjet e mundjes pa rregulla, për pjesëmarrje në të cilat, sipas njoftimeve të botimit RBK daily, është ftuar Vladimir Putin.
Presidenti i Federatës spanjolle të Futbollit Angel Maria Villar i propozoi udhëheqjes së
Rusi Aleksandër Oveçkin u shpall lojtari më i mirë i janarit në
Viktor Hriapa dhe Svetllana Abrosimova u vlerësuan si basketbollistët më të mirë të Rusisë në bazë të rezultateve të vitit 2009. Ata u bënë zotërues të çmimit të themeluar nga Federata Ruse e Basketbollit "Zollotaja korzina".
Dimitri Medvediev u dërgoi një mesazh përshëndetjeje sportistëve rusë, që do të nisen sot për pjesëmarrje në Olimpiadën në Vankuver.
Zhvillimi i llojeve të sporteve paraolimpike është një nga drejtimet prioritare në Rusi. Për këtë deklaroi Ministri i sportit, turizmit dhe politikës së rinisë Vitali Mutko.
Rusi Nikollai Davidenko doli në çerekfinalen e turneut të tenisit të serisë "Grand Slam" të Kampionatit Australian Open. Në ndeshjen e raundit të katërt Davidenko korri fitore bindëse ndaj spanjollit Fernando Verdasko.  
Të zotërit e shtëpisë të Lojrave Olimpike të vitit 2010, kanadezët, do të hapin më 22 janar në Vancouver programin tradicional ndërkombëtar të Olimpiadës kulturore.
Trajneri kryesor i skuadrës përfaqësuese të Rusisë Guus Hiddink u rendit
Çifti  i patinatorëve rusë Aleksandër Smironov dhe Yuuko Kawaguchi fitoi medaljen e artë në Kampionatin Europian 2010, i cili po zhvillohet në Talin.
Rusi Eugjeni Plushenko arriti të zërë pozitë kryesuese pas debutimit në programin e shkurtër të Kampionatit Europian të patinazhit artistik në akull, i cili po zhvillohet në kryeqytetin e Estonisë Talin.
Sportistja ruse Nadezhda Petrova doli në raundin e dytë të Kampionatit Australian Open të tenisit, duke korrur fitore bindëse ndaj përfaqësueses së Rumanisë Edina Gallovic.
Sportistja ruse Elena Dementieva fitoi ndaj amerikanes Serena Williams me rezultatin e seteve 6:3, 6:2 në
Në Gjermani përfundoi hetimi i rrethanave të tragjedisë që ndodhi me sportisten ruse Irina Skvarcova. Hetuesit arritën në konkluzionin se fajtor kryesor i aksidentit është gjyqtari.
Ekipi përfaqësues rus i "KAMAZ-Master" fitoi në etapën e 10-të të radhës rally-n ndërkombëtar "Dakar-2010".
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31