×
Barack Obama, Nëntor 2012
Shërbimi për shtyp i Shtëpisë së Bardhë njoftoi se Barack Obama do të zhvillojë takimin e tij të parë me humbësin e zgjedhjeve presidenciale Mitt Romney.
Presidenti amerikan Barack Obama mbërriti ditën e hënë në Myanmar (ish Birmania) në kuadër të turneut të parë jashtë vendit pas rizgjedhjes së vet.
Përfaqësues të Institutit Williams dhe Laboratorit Gallup evidentuan se Barack Obama dhe Mitt Romney
Autoritetet e Myanmar do t'u japin sot amnistinë 452 të burgosurve. Midis tyre ka edhe disa shtetas të huaj. Amnistia u shpall disa ditë para vizitës në vend të Presidentit amerikan Barack Obama.
Presidenti i Palestinës Mahmoud Abbas refuzoi të plotësojë kërkesën e Barack Obama.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ftoi homologun e tij amerikan Barack Obama të vizitojë Rusinë në vitin e ardhshëm. "Unë pres mundësinë që të vazhdojmë dialogun tonë kuptimplotë dhe të sinqertë", - thuhet në telegramin e Kryetarit të shtetit rus.
Presidenti amerikan Barack Obama të premten, më 9 nëntor, do t’i drejtohet me mesazhin e tij të parë, pas rizgjedhjes në postin e kryetarit të shtetit, qytetarëve të vendit, temë kryesore e të cilin do të jetë situata ekonomike në vend.
Vladimir Putin uroi Barack Obamën për rizgjedhjen e tij në postin e Presidentit t
Liljana Smajloviç, Kryetarja e Bashkimit të Gazetarëve të Serbisë, ndau me Radiokompaninë
Barack Obama që u rizgjodh, sipas të dhënave paraprake, President i Shteteve të Bashkuara
Amerika vendosi megjithatë se të jetuarit me në krye Obama-n edhe për 4 vjet të tjera është më pak e rrezikshme se sa me rivalin e tij republikan Mitt Romney. Sipas njoftimeve paraprake, Barack Obama sot fitoi në zgjedhjet presidenciale të vitit 2012.
Në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës fitoren e korri Barack Obama. Ai arriti të grumbullojë në favor të vet 274 vota elektorale, njofton kompania televizive CNN, e cila ndërmorri numërimin vetiak të votave. Kandidati republikan Mitt Romney fitoi 201 vota.
Presidenti amerikan Barack Obama vazhdon ende të mbetet pas Mitt Romney me një rezultat prej 158 votash elektorale kundrejt 163 të kandidatit republikan, sipas Huffington Post.
Barack Obama bëri një vizitë të shkurtër në selinë e zgjedhjeve në Çikago, ku u takua me gazetarët dhe falenderoi amerikanët për mbështetjen e tyre.
Sipas njoftimeve të ABC News, fitoren në bazë të rezultateve të numërimit të votave në dy vendvotimet e para, që u hapën në mesnatë me orën lokale (më 09:00 GMT), e korri Barack Obama.
Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot votuesit po zgjedhin presidentin. Qendrat e para të votimit u hapën në disa qytete të vogla të shtetit të New Hampshire. Sipas traditës, e cila është vërejtur që nga viti 1948, banorët e tyre - në total 47 veta - kanë mundësinë për të votuar më parë se kushdo tjetër në vend. Përsa i përket përfundimit të procesit të votimit, duhet thënë, se të fundit do të mbyllen vendvotimet në Alaska dhe Hawaii.
Rezultati i garës kryesore elektorale për kolltukun presidencial në Shtëpinë e Bardhë është i paparashikueshëm. Shanset e Presidentit të tanishëm Barak Obama dhe rivalit të tij Mitt Romney për fitore janë pothuajse të barabarta.
Presidenti i SHBA-ve Barack Obama, sipas parashikimit të magjistarit nga i njëjti fshat i babait t
Sipas të dhënave të sondazheve, Barack Obama dhe kandidati nga Partia Republikane Mitt Romney kanë mundësi pothuajse të barabarta për të fituar.
Zëvendëspresidenti i SHBA Joe Biden e pasuroi koleksionin e ngatërrimit të fjalëve, lapsuseve, të cilat janë shpesh herë pjesë e pandarë e fjalimeve të tij. Kësaj here ai kaloi madje edhe vetveten.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
8
10
11
13
14
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30