×
viktimat, Shtator 2012
Protesta masive planifikohen sot në qytete të ndryshme të Libisë. Me thirrjen për të zhvilluar "të premten e shpëtimit" të vendit folën shumë lëvizje lokale dhe aktivistë të të drejtave të njeriut.
Të paktën 40 persona u bënë viktima të rrëshqitjeve të tokës, të shkaktuar nga shirat e pandërprerë në shtetet verilindore indiane.
Në Tajlandë gjëmoi një shpërthim. Si rezultat i incidentit pesë persona u vranë dhe 40 të tjerë morrën plagë të gradëve të ndryshme të vështirësisë. Për këtë njoftojnë mediat lokale.
Grupi i ekspertëve financiarë, diplomatëve të huaj dhe i të larguarve sirianë do të takohen ditën e enjte në Hagë për të gjetur mënyra të reja të ndikimit ekonomik mbi Presidentin e Sirisë Bashar Al-Assad.
Në kryeqytetin e Sirisë Damask ditën e mërkurë u rinovuan luftimet e rënda midis trupave ushtarake qeveritare dhe rebelëve. Sipas njoftimeve, forcat qeveritare po avancojnë në bastionin e opozitës në rajonin jugor Hajar el-Aswad.
Në juglindje të Kenias u gjetën dy varreza masive. Numri i saktë dhe identiteti i trupave pa jetë ende nul është përcaktuar. Policia pret vendimin e gjykatës për të filluar zhvarrosjen.
Të paktën 26 persona u vranë si rezultat i shpërthimit të gazit ditën e martë në ndërmarrjen e gjigandit shtetëror meksikan të naftës Pemex.
50 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën ditën e premte si rezultat i një aksidenti në provincën jugore afgane Ghazni.
Në Kamçatkë (Lindja e Largët e Rusisë) sot u shpall ditë
Të paktën 314 njerëz u bënë viktima të zjarreve në qytetet pakistaneze Karachi dhe Lahore, njoftojnë mediat vendase. Një zjarr shpërtheu në një fabrikë veshjesh në qytetin Karachi në jug të Pakistanit.
Zëvendësministri i Punëve të Brendshme të Libisë Wanis Al-Charef konfirmoi faktin e vdekjes së ambasadorit amerikan Christopher Stevens dhe tre bashkëpunëtorëve të konsullatës amerikane në Bengazi, transmeton Agence France Presse.
Deri në 105 njerëz ka rritur numri i viktimave të zjarreve në qytetet pakistaneze Karachi dhe Lahore, njoftojnë ditën e martë mediat lokale me referim në autoritetet.
Në Kamçatkë (Lindja e Largët e Rusisë) avioni “An-28” b
  Të paktën 60 vetë u vranë dhe mbi 30 të tjerë u plagosën si rezultat i një zjarri në një fabrikë veshjesh në qytetin port të Karaçit në jug të Pakistanit.
Të paktën tre persona u vranë dhe rreth 30 të tjerë u plagos
Të paktën 28 vetë u vranë kur një autobus ra në humner
Në Kenia si rezultat i përleshjeve të fermerëve dhe blegtorëve u vranë 38 persona, njofton Kryqi i Kuq. Midis të vdekurve ka fëmijë dhe një polic.
11 vjet më parë terroristët, duke rrëmbyer katër aeroplanë pasagjerësh, dy prej tyre i drejtuan drejt rrokaqiejve të Manhattan. U shkatërruan kullat binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë.
Një autobus në perëndim të Nepalit ra në humnerë në një rrugë malore të martën në mëngjes në rajonin Kalikot 400 km në veriperëndim të Kathmandu.
Në shtetin meksikan Guerrero policia gjeti 16 trupa në një automobil. Siç njoftoi zë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2012
1
2
3
5
7
8
9
15
16
17
18
22
23
25
26
27
29
30