×
viktimat, Maj 2012
Numri i viktimave të tërmetit në Italinë veriore është rritur në 17 persona, u plagosën rreth 300 dhe mijëra kanë mbetur të pastrehë. Lëkundja kryesore e tërmetit u ndje në rajonin verior të Emilia-Romagna.
Vetëm 20 persona nga 108 të vdekurit ditën e premte në qytetin sirian Houla mbetën të vrarë nga të shtenat e tankeve dhe artelerisë në qytet.
Tetë vetë mbetën të vrarë si rezultat i tërmetit në
Të paktën një person u vra dhe një tjetër u plagos n
Një furgon u përplas me një autobus në perëndim të Indisë. Të paktën 26 vetë mbetën të vrarë dhe 27 të tjerë u plagosën rëndë. Tragjedia ndodhi rreth 80 km larg Mumbait.
Siç transmeton kanali televiziv “NTV”, sot si rezultat i një sulmi terrorist në Turqi të paktën 19 vetë janë plagosur, gjatë prej të cilëve ndodhen në gjendje kritike, mbeti i vrarë një bashkëpuntor i organeve ligjore.
Në kryeqytetin e Libanit - Bejrut, disa njerëz u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën në një shkëmbim zjarri mes përkrahësve dhe kundërshtarëve të Liderit të Sirisë Bashar Assad.
Disa mijëra njerëz në veri të Italisë e kaluan natën në çadra, makina dhe banesa të tjera të përkohshme, pasi shtëpitë e tyre u shkatërruan nga tërmeti.
U identifikuan 15 viktima të tragjedisë së aeroplanit rus “Sukhoi Superjet-100”, të rrëzuar në perëndim të ishullit Java, njoftoi përfaqësuesi i policisë indoneziane.
Jo më pak se 4 persona mbetën të vrarë dhe dhjetra të tjer
Të paktën 34 persona u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën si rezultat i një aksident të madh rrugor në Vjetnam.
Ekipet e shpëtimit kanë mbledhur 80% të trupave të viktimave të katastrofës së avionit rus "Sukhoi Superjet-100" në Indonezi.
Në Nepal gjatë uljes në aeroportin Jomsom u rrëzua një aeroplan pasagjerësh me 19 veta në bord.
Organizata e Mbrojtjes së të Drejtave të Njeriut “Human Rights Watch” (HRW) i b
Televizioni indonezian transmetoi një video nga vendi i rrëzimit të avionit rus “Sukhoi Superjet-100”. Për këtë njoftoi blogeri Sergei Dolja, që udhëtoi me delegacionin e kompanisë ruse "Avionat Civilë të Sukhoi" – prodhueses së SSJ-100.
Më shumë se 50 veta u plagosën si rezultat i një aksidenti rrugor në Rumani. Në një nga rrugët kryesore të Bukureshtit, në orën e pikut, u përplasën tre tramvaje.
Në jug të Filipineve, në qytetin Butuan, sot gjatë shpërthimit të një zjarri gjetën vdekjen 16 persona. Brigadave të zjarrfikësve iu deshën plot 5 orë për të lokalizuar zjarrin në një dyqan 3-katësh veshjesh.
Hetuesit kanë evidentuar të dyshuarit për organizimin dhe realizimin e aktit të dyfishtë terrorist në Mahaçkalla, i cili ndodhi ditën e enjte në periferi të qytetit, në postin e policisë së trafikut.
Një aeroplan me motor të lehtë u rrëzua në mbrëmjen e
Akti terrorist i dyfishtë në Mahaçkalla - kryeqyteti i Dagestanit (Kaukazi i Veriut), u mori jetën 12 personave.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
3
5
6
7
8
10
12
13
16
17
19
20
22
23
24
26
27
31