×
viktimat, 2011
Në një aksident të madh rrugor në rrethinat perëndimore të Moskës gjetën vdekjen 8 persona dhe 4 të tjerë u plagosën. Aksidenti ndodhi në të gdhirë të 23 dhjetorit në kilometrin 125 të autostradës Minsk.
Në Detin Okhotsk, për të tretën ditë me radhë po vazhdon
Trupat pa jetë të 13 personave u gjetën gjatë operacioneve të kë
Sipas informacionit që i dha Radiostacionit “Zëri i Rusisë” prej vendit të
Dy persona u vranë dhe 47 të tjerë u plagosën si rezultat i një akti terrorist në qytetin belg Liezh (Liege), njoftoi të martën përfaqësuesi i Këshillit Publik të Liezhit.
Sot, menjëherë pas nisjes së fluturimit, aeroplani i trajnim-kolaudimit T-59, i cili merrte pjesë në manovrat ushtarake, u rrëzua në afërsi të aerodromit në Yechhone, rreth 250 kilometra në juglindje të Seulit.
Në jugperëndim të Bjellorusisë, në rajonin e aerodromit Pruzhani (rajoni i Brestit) më 29 nëntor gjatë kohës së uljes u rrëzua një helikopter ushtarak.
Përleshje të ashpra filluan të mërkurën në mëngjes për shkak të vrasjes nga ushtarët e Këshillit Kalimtar Kombëtar të Libisë të një shoferi, i cili shkaktoi dyshim tek ata.
Sipas të dhënave të Inspektoratit Shtetëror të Sigurisë në Trafik, që nga fillimi i vitit në aksidentet rrugore në Rusi kanë gjetur vdekjen më shumë se 22.000 persona.
Pesë persona gjetën vdekjen të enjten në një aksident ajror në malet e ishullit Hawaian - Malokai: gjatë një ekskursioni 45-minutësh u rrëzua helikopteri me turistë amerikanë në bord.
Si të paktën katër persona u vranë dhe më shumë se
Numri i të vdekurve nga tërmeti i ditës së dielë në Turqi u rrit deri në 459 persona, ndërsa numri i të plagosurve dhe njerëzve me trauma të ndryshme arriti në 1350 veta. Po vazhdon kërkimi i të mbijetuarve.
Nëntë persona gjetën vdekjen si rezultat i rrëzimit të një avioni ushtarak transporti në jug të Jemenit. Ndër të vdekurit janë 8 inxhinierë nga Siria dhe një shtetas i Jemenit.
35 veta vdiqën në Japoni nga vapa e madhe dhe mbi 7.000 të tjerë janë shtruar në spitale me goditje të të nxehtit në kokë për shkak të temteraturave shumë të larta në vend.

Ceremonitë përkujtimore, kushtuar përvjetorit të tretë të luftës pesë ditore në Kaukaz, po zhvillohen sot në Osetinë e Jugut (Kaukaz).

Në qytetin Hotan të rajonit autonom Xinjiang Uyghur të Republikës Popullore të Kinës në përleshjet me policinë u vranë 18 veta. Sipas deklaratës së autoriteteve kineze, 14 nga 18 viktimat janë uighurë nga organizatat separatiste.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31