×
Bajkonur, 2011
Nga kozmodromi “Bajkonur” (Kazakistan) sot do të startojë raketëmbajtësja ruse “Sojuz-2” me 6 satelitë amerikanë të komunikimit “Globalstar-2”. Ky është tashmë starti i tretë nga katër të parashikuarit prej marrëveshjes dypalëshe.
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” pritet të startojë sot nga kozmodromi “Bajkonur
Në kozmondromin “Bajkonur” po përfundon përgatitja për lëshimin e raketëmbajtëses “Sojuz”, e cila do të çojë në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) anijen kozmike me ekuipazhin e ri në bord.
Bjellorusia po përgatitet për lëshimin e një sateliti, të projektuar p
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” («Протон-М»), e cila startoi të dielë
Rusia shtyu lëshimin e raketëmbajtëses “Sojuz-2-1A” me 6 satelitë amerikan
Raketëmbajtëset më të sigurta në botë “Sojuz” do t
Raketëmbajtësja ruse “Proton-M” do të startojë sot nga kozmodromi “Bajkonur
Sateliti i dytë i navigacionit GLONASS-K i gjeneratës së re do të lë
Lëshimi i raketëmbajtëses ruse “Proton-M” me 3 satelitë të sistemit GLONASS, i cili ishte planifikuar të realizohej sot nga kozmodromi “Bajkonur”, u shty për 24 orë për arsye teknike.
Anija transportuese kozmike ruse “Progress”, e cila u lëshua më 30 tetor nga kozmodromi “Bajkonur” (në Kazakistan), u bashkua me Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) në regjim automatik.
Korpusi i instalimit të montimit dhe testimit në kozmodromin Bajkonur planifikohet të rikonstruktohet plotësisht aty nga viti 2020. Në vitin 2002 u shemb çatia e korpusit.
Etapa e ardhshme e bashkëpunimit me Rusinë do të fillojë me lëshimet e raketëmbajtëseve ruse “Sojuz” nga Qendra Kozmike Evropiane në Kourou (French Guiana), deklaroi Presidenti i kompanisë "Arianespace" Jean Le Gall.
Rusia po rifillon lëshimet e raketëmbajtëseve “Proton”. Ndalimi për realizimin e e tyre u vendos pas lëshimit të pasuksesshëm të satelitit të komunikimit “Express-AM4”. “Proton” startoi me këtë satelit nga kozmodromi Bajkonur (Kazakistan).
Sateliti më i ri rus i komunikimit “Express AM-4”, i cili u lëshua natën nga kozmodromi Bajkonur, u zhduk nga të gjitha sistemet e monitorimit pa dalë në orbitë. Me sa duket, ai u dogj pjesërisht në atmosferë dhe ra në oqean.
Sateliti më i fuqishëm rus i komunikimit “Express”, i konstruktuar mbi bazë t
Qeveria e Rusisë i lejoi Ministrisë së mbrojtjes të realizojë nga kozmodromi  Bajkonur me anë të raketëmbajtëses “Proton-M” lëshimin e aparatit kozmik britanik të destinacionit telekomunikativ ViaSat-1.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31