×
kozmosi, 2011
Një nga instrumentet më të vjetra muzikore, që vazhdon të ruhet deri në ditët tona në kulturën e më shumë se 200 popujve të botës, Khomus u nis për në kozmos.
Jashtë Sistemit tonë Diellor u zbuluan dy planete të krahasueshme për nga përmasat e veta me Tokën, të cilët rrotullohen rreth një ylli të ngjashëm me Diellin.
Njëri nga themeluesit e korporatës kompjuterike “Microsoft” Paul Allen vendosi të nd
Kozmosi në pritje të femrave ruse. Ekipi i kozmonautëve do të zhvillojë një konkurs të hapur në mesin e femrave pretendente, njoftoi Kreu i Departamentit kozmik rus Vladimir Popovkin.
Stacioni ndërplanetar “Phobos-Grunt” nuk mundi të arrijë në orbitën e dëshiruar.
Anija e papilotuar kozmike kineze “Shenzhou-8” natën në të gdhirë të së enjtes u ankorua me sukses me modulin “Tiangong-1”. Ky është bashkimi i parë orbital në historinë e vendit i dy aparateve kozmike.
Në Ekspozitën Ndërkombëtare të shtypit dhe agjencive informative, e cila u hap në Teheran, është paraqitur edhe Kurani i Shenjtë që ka qenë në kozmos.
Në Kazan (rajoni i Vollgës) u konstruktua një model pune i motorit unikal raketor me lazer.
Rreziku kërcënues i mbeturinave kozmike nuk mund të injorohet kurrsesi, deklarojnë ekspertët: në orbitën rrethtokësore janë grumbulluar kaq shumë mbeturina, saqë ky problem kërkon zgjidhje imediate.
Raketëmbajtësja ruse “Sojuz” nxorri në orbitën rreth-tokësore 6
Rusia planifikon të nisë në kozmos Zjarrin Olimpik përpara fillimit të Lojërave të vitit 2014 në Soçi, deklaroi Presidenti i Komitetit Olimpik Kombëtar Aleksandër Zhukov. 50 vjet të shkuara Rusia u vendi i parë që nisi njeriun në kozmos.
Korporata Raketo-Kozmike Ruse “Energjia” po përgatit për lëshim aparatin e pilotuar
Në krahinën Krasnojarsk (Siberi), në ndërmarrjen “Sistemet informative satelitore” u projektua dhe u konstruktua sateliti që destinohet për testimet e aparaturave dhe sistemeve të reja në kushtet e kozmosit.
Për periudhën gjysmëshekullore të ekzistencës së kozmonautikës së pilotuar banorët e Tokës kanë kaluar në kozmos pothuajse 105 vjet. Që nga prilli i vitit 1961 në kozmos kanë qenë 520 veta.
Në hartën e yjeve qiellorë u duk një planet i pazakontë, i përbërë prej diamantesh.
Fluturimet e turistëve kozmikë në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar planifikohet të rifillojnë në vitin 2014, anija për fluturime komerciale tashmë po konstruktohet.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31