×
Anders Fogh Rasmussen, 2013

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, u bëri thirrje të gjitha palëve kundërshtare në Ukrainë që të përmbahen nga përdorimi i dhunës, ndërsa autoriteteve të vendit për të respektuar lirinë e fjalës dhe të tubimit.

Njëkohësisht me zhvillimin në Poloni dhe në brigjet e Balltikut të stërvitjeve strategjike të Forcave të reagimit të shpejtë të NATO-s "Steadfast Jazz", Aleanca e Atlantikut të Veriut filloi përgatitjen për manovrat ushtarake ndërkombëtare që do të mbahen në vitin 2015. Për këtë deklaroi sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.

Rusia dhe NATO nuk e kanë zgjidhur ende problemin e sistemit të mbrojtjes antiraket, konfirmoi sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, duke hapur takimin e parë në dy vitet e fundit të Këshillit NATO-Rusi në rang ministrash të mbrojtjes.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, deklaroi të enjten në Athinë në një konferencë të përbashkët shtypi me Kreun e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë, Evangelos Venizelos, se përdorimi i forcës ushtarake kundër Sirisë nuk do të çojë në zgjidhjen e konfliktit në atë vend, njoftuan mediat e huaja.

Një deklaratë ku dënohet fuqishëm sulmi kundër autokolonës së misionit evropian për ruajtjen e ligjit në Kosovë, EULEX, si rezultat i të cilit humbi jetën punonjësi i saj lituanez, u shpërnda ditën e enjte në Bruksel nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.

NATO-ja nuk do të marrë pjesë në operacionin ushtarak kundër Sirisë, rreth të cilit po diskuton SHBA-ja.

Danezin Anders Fogh Rasmussen në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s mund ta zëvendësojë Ministri aktual i Mbrojtjes i Belgjikës, Pieter De Crem.

Aleanca e Atlantikut të Veriut nuk ka ndërmend të zgjerojë praninë e vet
NATO do të marrë mbi vete rolin e garantueses së zbatimit të marrëveshjes
Anëtarët e Këshillit NATO-Rusi javën e ardhshme do të diskutojn
Problemi i Koresë së Veriut do të diskutohet javën e ardhshme në takimin e radhës të Këshillit NATO-Rusi, deklaroi të premten Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
Javën e ardhshme Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen do të vizitojë Korenë e Jugut dhe Japoninë, njoftoi të martën shërbimi për shtyp në selinë e NATO-s.
Aleanca e Atlantikut të Veriut synon të krijojë forcat e reagimit për të ndihmuar vendet aleate në përballimin e sulmeve kibernetike, njoftoi ditën e martë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
Drejtësia e Ukrainës duhet të justifikohet politikisht në qoftë se Ukraina d
NATO nuk do të marrë pjesë në operacionet ushtarake në Mali, por miraton veprimet
Aleatët europianë të SHBA-së në NATO duhet të rrisin shpenzimet për mbrojtjen, përndryshe kjo mund të ndikojë në aftësitë e aleancës për të garantuar stabilitetin ndërkombëtar.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31