×
Venezuela, 6 mars 2013
Kortezhi mortor me trupin e pajetë të Presidentit Hugo Chavez filloi të lëvizë
Rusia shpreson në zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve me përfitim të ndërsjelltë me Venezuelën, deklaroi Zëdhënësi i Presidentit rus Vladimir Putin, Dimitri Peskov, në lidhje me lajmin e vdekjes së Liderit venezuelian Hugo Chavez.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin i shprehu ngushëllimet e tij të thella Zëvend
Presidenti i SHBA-së Barack Obama nuk shprehu ngushëllimet e tij për vdekjen e Presidentit
Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez ndërroi jetë nga sëmundja e kancerit. Për vdekjen e Udhëheqësit të vendit njoftoi kombin nëpërmjet televizionit shtetëror Zëvendëspresidenti Nicolas Maduro. Pas operacionit onkologjik kirurgjikal të 11 dhjetorit në Kubë gjendja shëndetësore e Lideri venezuelian erdhi duke u përkeqësuar me shpejtësi. Hugo Chavez ishte 58 vjeç. Ai drejtoi vendin për më shumë se 14 vjet.
Të mërkurën, pas vdekjes së Presidentit Hugo Chavez, Komanda e Ushtrisë së Venezuelës i shprehu mbështetjen e vet Zv. Presidentit Nicolas Maduro. Nicolas Maduro deklaroi nëpërmjet televizionit kombëtar se gjithkund në vend janë dislokuar njësi ushtarake dhe policore.
Në emër të Rusisë në ceremoninë funerale të Presidentit të
Hugo Chavez ndërroi jetë në moshën 59-vjeçare të martën më 16:25 me orën e Venezuelës. Që nga mesi i vitit 2011 ai ka luftuar me kancerin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
9
10
16
17
19
22
23
24
26
27
29
30
31