×
Venezuela, 2013

Një pjesë e konsiderueshme e Venezuelës, duke përfshirë edhe kryeqytetin Karakas, ka mbetur pa drita për shkak të ndërprerjes së furnizimit me energji elektrike. 

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro u bëri thirrje bashkëqytetarëve që të bojkotojnë shtypin borgjez, "i cili mbështet tregtarët e korruptuar që vjedhin".

Skiatori venezuelian Cesar Baena iu drejtua Presidentit rus Vladimir Putin me kërkesën për të bërë të mundur një përfaqësim më të gjerë të vendeve në disiplinën sportive që ai ushtron në Olimpiadën në Soçi, duke përfshirë edhe sportistët nga vendet ekzotike që nuk kualifikohen për pjesëmarrje në Lojrat Olimpike Dimërore në bazë të sistemit aktual të kualifikimit të FIS.

Pronari i fabrikës për prodhimin e manekineve në qytetin Valencia të Venezuelës vendosi të rrisë shitjet e produkteve të veta, duke zmadhuar gjoksin dhe vithet e tyre, duke zgjatur këmbët dhe duke ngushtuar belin deri në përmasat e një grenze.

Të hënën në mbrëmje Forcat Ushtarake Ajrore të Venezuelës goditën dhe rrëzuan një aeroplan me motor të lehtë "Hawker 25", të regjistruar në Meksikë.

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro njoftoi të enjten krijimin e Departamentit për arritjen e lumturisë më të madhe sociale.

Autoritetet e Venezuelës njoftuan se gjatë fundjavës u qëlluan dhe rrëzuan dy avionë me motor të lehtë, të cilët kishin kaluar kufirin ajror të vendit ilegalisht.

Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Venezuelës ka vënë zyrtarisht në veprim 6 grupe monitorimi dhe kontrolli të hapësirës ajrore në përbërje të Komandës së bashkuar të mbrojtjes ajroro-kozmike të sapokrijuar në Forcat Ushtarake Ajrore të vendit (CODAI).

Venezuela deri në vitin 2019 do të likujdojë plotësisht varfërinë, premtoi ditën e enjte Presidenti i vendit, Nicolas Maduro.

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro iu drejtua Asamblesë Kombëtare me kërkesën për t'i dhënë atij kompetenca të veçanta, për të luftuar korrupsionin dhe "sabotimin ekonomik".

Autoritetet e Venezuelës kanë ndërmend të vendosin në pikat e kalimit kufitar pajisje të leximit të shenjave të gishtave në kuadër të luftës kundër të ashtuquajturit "turizëm valutor".

Lukoil do të dalë nga Konsorciumi kombëtar i naftës në Venezuelë, i cili është i angazhuar në zhvillimin e vendburimit të naftës Junin-6.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëbuan tre diplomatët e Venezuelës, duke përfshirë këtu të ngarkuarin me punë, sekretarin e dytë dhe konsullin.

Autoritetet e Venezuelës deklaruan se do të dëbojnë nga vendi tre diplomatë amerikanë, të cilët dyshohen për sabotim dhe komplot me opozitën.

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro u detyrua të hiqte dorë nga udhëtimi për në Nju Jork, ku ai duhej të mbante një fjalim në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, për shkak se kundër tij ishin përgatitur provokime, deklaroi ai në një intervistë për televizionin lokal.

Presideni i Venezuelës, Nicolas Mudaro, i cili ndodhej për një vizitë zyrtare në Kinë, po kthehet në kryeqytetin e Venezuelës, Karakas, dhe ka shumë mundësi, të mos marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork.

SHBA-ja ndaloi fluturimin e Presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, në hapësirën ajrore mbi Porto Riko.

Të paktën 16 persona humbën jetën gjatë trazirave të të burgosurve në një burg në Venezuelë, njoftojnë ditën e mërkurë autoritetet lokale.

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ra nga biçikleta e tij gjatë një shëtitjeje ceremoniale me biçikletë.

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro foli të hënën mbi gjoja realizimin në muajin tetor të planit të një komploti kundër vendit të inskenuar nga jashtë dhe i bëri thirrje popullit të jetë i përgatitur për t’i bërë ballë provokimeve.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
5
6
8
11
12
13
14
16
18
19
20
21
23
24
26
27
28