×
futboll, 2013

Ministri i Sportit i Brazilit deklaroi se gjashtë stadiume që po ndërtohen, për të pritur ndeshjet e Kampionatit të ardhshëm Botëror të Futbollit të vitit 2014, nuk do të jenë gati brenda afatit të përcaktuar kohor - deri në fund të dhjetorit të këtij viti.

Prokuroria e Brazilit filloi verifikimin në lidhje me faktin e zëvendësimit me vendim të FIFA-s të dy aktorëve me ngjyrë me kolegët e tyre të bardhë në transmetimin televiziv të shortit të ndeshjeve të futbollit.

Rusia iu drejtua Italisë me lutjen për ndihmë në arsimimin, përgatitjen e arbitrave, të aftë për të punuar në kampionatet ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Kampionatin Botëror të Futbollit që do të zhvillohet në vitin 2018 në Rusi.

Sulmuesi i klubit spanjoll të futbollit Barcelona, Lionel Messi, për shkak të dëmtimit që pësoi do të mungojë për 6-8 javë.

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) shpalli kandidatët për çmimin me emrin e Ferenc Puskás - medaljen, që i dorëzohet autorit të golit më të bukur të shënuar gjatë vitit.

Presidenti i klubit moskovit të futbollit CSKA, Eugjeni Giner, deklaroi se kapiteni i "Manchester City" Yaya Toure e ka trilluar historinë me fyerjet raciste nga ana e tifozëve të ekipit rus.

Klubet e futbollit të Francës kanë premtuar të organizojnë një grevë fundjavën e fundit të nëntorit në shenjë proteste kundër planeve të qeverisë për të rritur taksat mbi milionerët deri në 75%.

21 ekipe nga 32, të cilët do të marrin pjesë në Kamponatin Botëror të Futbollit të vitit 2014 në Brazil, u përcaktuan pas ndeshjeve përfundimtare të raundit kualifikues.

Tifozët e ekipit kombëtar të futbollit të Kosta Rikës sollën një arkivol në stadiumin "San Jose" të kryeqytetit të vendit, ku po zhvillohet ndeshja kualifikuese e Kampionatit Botëror të Futbollit të vitit 2014 me Meksikën.

Ekipi kombëtar i Rusisë u ngjit në një vend më lart në renditjen e FIFA-s, e cila u publikua sot në Zyrih, duke zënë vendin e 15-të.

Ish-Kryeministri bullgar Bojko Borisov u bë lojtari më i moshuar i të gjitha kohërave që ka dalë në fushën e lojës në një ndeshje të kampionatit vendas.

Papa i Romës Françesku pranoi se për të është e vështirë të zgjedhë për cilin ekip futbolli të jetë tifoz - atë italian apo argjentinas.

Klubi brazilian i futbollit "Fluminense" njoftoi mbi shkarkimin nga detyra të trajnerit të tij kryesor Abel Braga.

Të dielën në Universiadën në Kazan u zhvilluan garat sportive për 26 komplete medaljesh. Sportistët rusë fituan 24 medalje, midis të cilave 9 ari.

Biletat për ndeshjet e Kampionatit Botëror të Futbollit, i cili do të mbahet në vitin 2014 në Brazil, do të jenë më të lirat në gjithë historinë e kampionateve të tilla, deklaroi zëdhënësi i Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Futbollit (FIFA).

Futbollistët e famshëm francezë Franck Ribery dhe Karim Benzema ditën e martë do të dalin para gjyqit në Paris nën akuzat për marrëdhënie seksuale me një prostitutë të mitur.
Faqja zyrtare e Internetit e qeverisë së Brazilit, e cila i është përkushtuar Kampionatit Botëror të Futbollit të vitit 2014, u sulmua nga hakerët. Aksesi në të përkohësisht është pezulluar.
Trazirat e shkaktuara nga tifozët e futbollit zymtësuan ceremoninë e dorëzimit të trofeut të kampionit Klubit parizien të futbollit "Paris Saint-Germain”. Galeria fotografike Një ditë më parë Klubi u shpall kampion i Francës 19 vjet pas triumfit të tij të fundit.
Shoqata e Futbollit CECAFA, e cila përfshin klubet kryesore të Afrikës Qendrore dhe Lindore, vendosi të zhvillojë një turne rajonal këtë vit në rajonin sudanez të Darfurit, ku prej 10 vjetësh po vazhdon një konflikt i përgjakshëm ushtarak.
Sulmuesi i klubit të futbollit "Liverpool" Luis Suarez kërkoi ndjesë për incidentin e
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31