×
ASO

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Rjabkov në një intervistë ekskluzive me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" iu përgjigj pyetjeve në lidhje me drejtimet kryesore të politikës së jashtme ruse.

Qeveria e Japonisë ka përkrahur sot propozimin e Presidentit amerikan Barack Obama mbi reduktimin me 1/3 të rezervave të armatimeve strategjike bërthamore.
Rusia do të reduktojë rezervat e armatimeve strategjike ofensive vetëm pasi të bindet se
Më 1 mars të këtij viti Shtetet e Bashkuara të Amerikës zotëronin 792 raketa balistike ndërkontinentale, raketa balistike në nëndetëse dhe bombardues të rëndë. Sasia e po të njëjtave armatimeve në Rusi ishte 492.
Moska nuk ka marrë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës propozime konkrete në lidhje
Rusia nuk përjashton mundësinë e tërheqjes së saj nga Traktati i
Pas dy vjetësh Kina do të ketë në arsenalin e vet strategjik bërthamor raketa balistike në nëndetëse, të cilat mund të ndodhen në ujrat e oqeanit botëror në gjendje gatishmërie të vazhdueshme.
Rusia dhe SHBA do të shkëmbejnë informacionin telemetrik në lidhje me lëshimet e raketave balistike.
Presidenti rus Dimitri Medvediev doli në prag me një deklaratë të ashpër, n
Dimitri Medvediev iu drejtua sot me anë të një mesazhi televiziv qytetarëve të vendit në lidhje me situatën e krijuar rreth mbrojtjes antiraket (MAR) të vendeve të NATO-s në Evropë. Presidenti rus shpjegoi se programi amerikan i MAR në Evropë tashmë startoi.
Rusia do të dalë nga Traktati mbi shkurtimin e Armatimeve Strategjike Ofensive (ASO), në qoftë
Liberalizimi i mëtejshëm i tregtisë do të kontribuojë në rritjen e qëndrueshme botërore.
Në vitin 2009 Barack Obama mori në duar e veta timonin e drejtimit të vendit, i cili në atë kohë ishte përfshirë në dy luftra kohëgjata dhe i mbërthyer nga kriza financiare, dhe premtoi ti zgjidhë këto probleme.
Barack Obama dha një intervistë të zgjeruar për mediat ruse: Agjencinë ITAR-TASS, kanalin
Sistemi amerikan i mbrojtjes antiraket (MAR) në Evropë është bërë objekt beteje
Delegacioni rus, i cili vizitoi para pak kohësh SHBA, nuk arriti dot ta bindë palë
Marrëdhëniet ruso-amerikane aktualisht janë në rritje. Administrata e Presidentit Barack Obama hoqi dorë nga politika e të zotërve të mëparshëm të Shtëpisë së Bardhë, e cila çoi në konfrontimin serioz midis dy vendeve.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31