×
Mbrojtja antiraket, Prill 2013
Siguria kibernetike, “paketa e helikopterëve”, lufta kundër terrorizmit, trafikut të drogës dhe piraterisë. Të gjitha këto çështje u diskutuan në takimin e Këshillit NATO-Rusi, që u mbajt të martën në Bruksel. Rezultatet e negociatave të Ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, me homologët e tij nga vendet e NATO-s lejojnë të shpresohet për një “progres të kufizuar”, - të paktën, kështu i vlerësuan ato pjesëmarrësit perëndimorë të takimit.
Rusia do të bashkëpunojë me SHBA-në në kuadër të krijimit
Moska dhe Uashingtoni po rrisin përpjekjet e përbashkëta diplomatike për të zgjidhur krizën rreth Koresë së Veriut. Kjo temë u diskutua të hënën në Kremlin në takimin e zyrtarëve të lartë rusë me Këshilltarin e Presidentit të SHBA-së për Sigurimin Kombëtar, Tom Donilon. Takimit iu bashkua për njëfarë kohe edhe Presidenti Putin.
Zëvendëskryeministri rus Dimitri Rogozin, duke marrë fjalën në ambasadën
Presidenti polak Bronislaw Komorowski nënshkroi sot ligjin për financimin e programit të krijimit në vend të sistemit polak të mbrojtjes antiraket.
Sistemi më i ri koreanojugor i Mbrojtës antiraket, siç pritet, do të vihet në veprim në korrik të vitit 2013, njofton ditën e mërkurë Agjencia e Koresë së Jugut “Renhap” me referim tek një burim në komandën ushtarake.
Situata në Gadishullin Korean po vazhdon të përkeqësohet dita-ditës. Sipas të dhënave të shërbimeve të inteligjencës të SHBA-së dhe Koresë së Jugut, Koreja e Veriut po hedh raketat balistike "Musudan" në bregdetin e saj lindor.
Shërbimi i zbulimit i Flotës Ushtarake Detare të Rusisë në vitin 2014
Zëvendës-sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Alexander Vershbow, deklaroi në një intrevistë për gazetën "Kommersant" (russ.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
2
3
5
6
7
8
9
11
13
14
15
17
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30