×
Mbrojtja antiraket, Korrik 2011
Vendosja e sistemit të mbrojtjes antiraket (MAR) në Evropë mund të jetë parapërgatitje për dhënien e goditjes mbi Iranin.
Sistemi amerikan i mbrojtjes antiraket (MAR) në Evropë është bërë objekt beteje
Delegacioni rus, i cili vizitoi para pak kohësh SHBA, nuk arriti dot ta bindë palë
Bashkëpunimi me Moskën në sferën e mbrojtjes antiraket mund ti shë
Rusia dhe SHBA po zhvillojnë negociata në Uashington në lidhje me çështjen e vendosjes në Evropë të elementeve të sistemit amerikan të mbrojtjes antiraket.
Rusia dhe SHBA nënshkruan Marrëveshjen mbi birësimin, ranë dakort për
Marrëdhëniet ruso-amerikane aktualisht janë në rritje. Administrata e Presidentit Barack Obama hoqi dorë nga politika e të zotërve të mëparshëm të Shtëpisë së Bardhë, e cila çoi në konfrontimin serioz midis dy vendeve.
Dislokimi i mbrojtjes amerikane antiraket në Evropë nuk duhet të helmojë marrëdhëniet mes Moskës dhe Uashingtonit.
Ministër i Jashtëm i Federatës Ruse Sergei Lavrov në intervistën e vet dhënë Kanalit televiziv “Rusia 24” preku temat kyçe të marrëdhënieve me Perëndimin.
Rusia disponon përgjigje efektive ndaj vendosjes së elementeve të mbrojtjes amerikane antiraket në Evropë. Për këtë deklaroi përpunuesi kryesor i raketës më të re, në moderne ruse “Bulava”, Kryekonstruktori i Institutit moskovit të Inxhinierisë Termike, Akademiku Juri Sollomon.
Rusia dhe NATO mund të krijojnë një qendër të përbashkët për monitorimin e rreziqeve kërcënuese të raketave balistike.
Mbledhja e Këshillit NATO-Rusi doli rezultative, u arrit progres në diskutimin e çështjeve aktuale.
Rusia shpreson se sistemi i mbrojtjes evropiane antiraket do të bëhet projekt i përbashk
Operacioni i NATO-s në Libi do të bëhet test për verifikimin e konceptit të ri strategjik të Aleancës së Atlantikut të Veriut, kurse diskutimet në lidhje me mbrojtjes evropiane antiraket - provë për marrëdhëniet mes Rusisë dhe NATO-s.
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen mendon se pozitat e NATO-s dhe Rusis
Moska i quan të palejueshme përpjekjet e Perëndimit për përmbysjen e regjimeve të padëshirueshme për të në Lindjen e Afërme.
Rusia është e gatshme për kompromis me NATO-n në lidhje me çështjen
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
2
3
9
10
12
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
28
30
31