×
Mbrojtja antiraket, 2011
Në Rusi u realizua lëshimi i suksesshëm i antiraketës me rreze të shkurtër të veprimi të sistemit të mbrojtjes antiraket (MAR).
Bashkimi i trupave ruse të destinacionit strategjik në rajonin Povollzhie do të pajiset me dy komplekse raketa-hedhëse “Topol-M”. Siç njoftuan në Ministrinë e Mbrojtjes të Federatës Ruse, fjalë bëhet mbi komplekset raketore të bazimit stacionar.
Rusia “nuk mund të tolerojë prishjen e ekuilibrit ekzistues strategjik, e cila do të ç
Moska e konsideron krejtësisht të papranueshëm përdorimin e “modelit të
Në qarkun Qendror Ushtarak të Rusisë po përfundon riarmatimi dhe modernizimi i Trupave të Mbrojtjes Kundërajrore.
Në rast të dështimit të negociatave me SHBA për çështjen
Liberalizimi i mëtejshëm i tregtisë do të kontribuojë në rritjen e qëndrueshme botërore.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi mbi synimin e tij për të diskutuar
Rusia do të jetë e detyruar të ndërmarrë masa tekniko-ushtarake në qoftë se Shtetet e Bashkuara dhe NATO do të injorojnë pozitën e saj në lidhje me çështjen e mbrojtjes antiraket (MAR).
Marrëdhëniet ruso-amerikane nuk po përkeqësohen, ndërsa çështjet
Bisedimet NATO-Rusi për mbrojtjen antiraket (MAR) aktualisht ndodhen në udhë pa krye për
Nga ana e NATO-s nuk ka transparencë në çështjen e krijimit të sistemit të mbrojtjes antiraket (MAR), deklaroi Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë pranë NATO-s Dimitri Rogozin.
Në Rusi përfundoi krijimi i sistemit të mbrojtjes ajrore kozmike. Ai do të vihet në detyrë luftarake më 1 dhjetor të këtij viti, njoftoi Komandanti i Mbrojtjes Ajrore Kozmike të Rusisë, gjeneral Valeri Ivanov.
Izraeli do të krijojë sistemin 4-nivelësh të mbrojtjes antiraket aty nga viti 2015. Për këtë i njoftoi Agjencisë RIA Lajmet njëri prej projektuesve të tij Uzi Rubin.
Testimi i raketës së modernizuar interceptuese Standard Missile-3, që po krijohet nga SHBA në kuadër të sistemit të mbrojtjes antiraket të bazimit detar, përfundoi me dështim: raketa nuk arriti të godasë dot objektivin.
Radari i paralajmërimit të hershëm në lidhje me rrezikun kërcë
Ushtria izraelite vuri në dezhurn luftarak baterinë e tretë moderne të sistemit “Kupola e hekurt” (“Iron Dome”) që destinohet për kapjen e raketave të pakomandueshme me rreze të mesme dhe të shkurtër veprimi.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31