×
ANEA, 2011
Rusia i bën thirrje Koresë së Veriut për të ngrirë programin e vet bërthamor.
Takimi i parë kushtuar krijimit të zonës së denuklearizuar në rajon po zhvillohet (21-22 nëntor) në selinë e ANEA-s në Vjenë me iniciativën e Kreut të kësaj Agjencie Yukio Amano.
Irani shprehet i gatshëm për të bashkëpunuar me Agjencinë Ndë
Më 17-18 nëntor në Vjenë po zhvillohet mbledhja e Këshillit të Bordit të drejtuesve të ANEA-s.
Moska nuk përjashton mundësinë e vendosjes nga SHBA, në kuadër t
Irani nuk do të heqë dorë kurrë nga e drejta e tij legjitime për të zhvilluar programin e vet bërthamor, deklaroi në Agjencinë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) Përfaqësuesi i këtij vendi Ali Asghar Soltanieh.
Pasionet e ndezura rreth programit bërthamor të Iranit kanë arritur një kulminacion të ri tani.
Irani ka zhvilluar studime e punime që synojnë krijimin e armës bërthamore, thuhet në raportin e Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA).
Teherani hodhi poshtë përfundimisht ofertën e ndërmjetësuesve ndërkombëtarë për shkëmbimin e uraniumit dhe u shpreh se do të vazhdojë zhvillimin e mëtejshëm të programit të vet bërthamor.
Teherani po merret me studimin e “hartës rrugore” të propozuar nga Rusia për rregullimin e problemeve të lidhura me programin bërthamor të Iranit, njoftoi Ministri i Jashtëm iranian Ali Akbar Salehi gjatë bisedës telefonike me homologun e tij rus Sergei Lavrov.
Teherani konfirmoi se pranon iniciativën ruse për zgjidhjen hap pas hapi të problemit bërthamor të Iranit.
Irani filloi instalimin në objektet e veta të pasurimit të uraniumit të centrifugave super të shpejta dhe informoi në mënyrë të detajuar për këtë Agjencinë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA).
Bashkimi Evropian po fillon zyrtarisht të ashtuquajturat stres-teste në centralet e veta bërthamore. Objektivi q
Ku u fsheh atomi për qëllime jopaqësore, bën hetim gazeta “Trud” . Ky atom, sigurisht, përdoret për qëllime absolutisht paqësore, por tërmetet kërcënojnë si minimum edhe 9 vende me energji atomike.
Agjencia për Energjinë Atomike  e Japonisë rriti nivelin e rrezikshmërisë s
Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) gjatë dy ditëve
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31