×
gazi, 2011
Bisedimet ruso-ukrainase në lidhje me çmimet e gazit, që u zhvilluan në fund të dhjetorit, përfunduan pa rezultat.
Kompania ruse “Gazprom” ka konfirmuar se tubacioni “South Stream” (“Rryma Jugore”) do të vihet në shfrytëzim në dhjetor të vitit 2015. Tashmë u përcaktua rruga përfundimtare e gazsjellësit.
Në 30 vitet e ardhshme kërkesa për burimet e energjisë do të rritet me më shumë se 1/3, duke përfshirë edhe atë për gaz - 60%. I tillë është parashikimi i ekspertëve të Exxon Mobile.
Deri në vitin 2020 nxjerrja e gazit natyror në shelfin rus mund të rritet deri n
Koncerni rus “Gazprom” dhe Ministria e Infrastrukturës Kombëtare të Izraelit po eksplorojnë tani mundësinë e bashkëpunimit në sferën e shpërndarjes dhe eksportit të gazit izraelit në vendet e treta.
Bullgaria e deklaroi gazsjellësin “South Stream” (“Rryma Jugore”), një sektor i të cilit do të ndërtohet në territorin e vendit, objekt me rëndësi kombëtare.
Projekti i tubacionit të gazit “Nabucco”, i cilësuar si prioritar nga Bashkimi Evropian, i
Shteti i Bashkuar i Rusisë dhe Bjellorusisë mori jetë të re. Në mbledhjen e
Kompania ruse “Gazprom” planifikon në fillim të vitit të ardhshëm të bëjë njëfarë ulje të çmimeve të gazit që furnizohet në Evropë, tha Kreu i koncernit Aleksei Miller.
Rusia do të kundërshtojë normat e Paketës së Tretë të
Sot në Serbi do të vihet në shfrytëzim depo e nëndheshme p
Rusia, gazi, bashkëpunim, Serbia, depo magazinimi gazi
Kompania ruse “Gazprom” postoi në bursën e Irlandës dy transhe eurobonosh me
Katari është i interesuar për prodhimin e gazit në Gadishullin Yamal si dhe për bashkëpunim të ngushtë me kompaninë ruse “Novatek”, e cila është operatore e projektit “Jamal GLN” (GLN - Gazi i Lëngëzuar Natyror).
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev e quajti samitin e parë të Forumit të
Rusia do të mbrojë me vendosmëri interesat e saj në Arktik, deklaroi Dimitri Medvediev
Vënia në shfrytëzim e gazsjellësit “Nord Stream” (“Rryma Veriore
Vënia në shfrytëzim e degës së parë të gazsjellësit “Nord Stream” (“Rryma Veriore”) në qytetin gjerman Lubmin është e lidhur në mënyrë të drejtpërdrejtë me interesat e Republikës Çeke.
Sot në qytetin gjerman Lubmin u zhvillua ceremonia zyrtare e vënies në shfrytëzim
Kompania spanjollo-argjentinase “Repsol YPF” deklaroi mbi zbulimin e një vendburimi të madh hidrokarburesh në
Sot në Gjermani do të lançohet gazsjellësi “Nord Stream” (“Rryma
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31