×
SHBA, 5 gusht 2013

Në SHBA Interneti për herë të parë ia ka kaluar televizionit për nga sasia e kohës, të cilën një amerikan i rritur kalon në mjedisin mediatik.

Pengesën e parë në rrugën e avancimit të garës së armatimeve e vuri Traktati mbi Ndalimin e Pjesshëm të Provave të Armëve Bërthamore. Sot, më 5 gusht, u mbushëm plot 50 vjet që nga dita e nënshkrimit të tij. Pas negociatash shumëvjeçare Dokumenti u nënshkrua në Moskë nga përfaqësuesit e SHBA-së, Bashkimit Sovjetik dhe Britanisë së Madhe.

Federata joqeveritare mbarëkineze e mbrojtjes së mjedisit rrethues ka ngritur një padi kundër Administratës shtetërore oqeanike për rinovimin e licencës së kompanisë amerikane "ConocoPhillips" për punë në Gjirin Bohai.

Kryetari i Bashkisë i qytetit amerikan San Diego, Bob Filner, të cilin tashmë që prej 10 vjetësh gratë e kanë akuzuar për ngacmime seksuale, u nis për trajtim në një klinikë të specializuar për psikoterapinë e sjelljes.

SHBA, kryetar bashkie, ngacmime seksuale

Helikopteri "HH-60" i forcave të armatosura amerikane u rrëzua sot në ishullin jugor japonez Okinawa.

Grupi kinez i hakerëve “APT1” në ​​dhjetor të vitit 2012 u përpoq të thyejë sistemin e drejtimit të një stacioni pompimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Pentagoni deklaroi mbi reduktimin e afërt të forcave të armatosura.

Një tren, i cili transportonte kimikatet të ndezshme dhe gërryese, doli nga shinat natën në të gdhirë të së hënës në qytetin amerikan Lawtell, shteti Luiziana.

Një i burgosur, i dënuar me vdekje për vrasje, vrau veten në një nga burgjet e shtetit Ohio 3 ditë para ekzekutimit.

Uashingtoni njoftoi se misionet diplomatike amerikane në një sërë vendesh në Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme do të mbeten të mbyllura për afro një javë për shkak të kërcënimit të ndonjë sulmi të mundshëm.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2013
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2013
3
4
10
11
17
18
24
25
31