×
SHBA, 8 maj 2013
SHBA-ja do të akordojë suplementarisht 100 milionë dollarë $ ndihmë humanitare për qytetarët e Sirisë, viktima të konfliktit të armatosur.
Skuadroni sulmues i luftanijeve amerikane me në krye aeroplanmbajtësen bërthamore “Nimitz” ka hyrë në zonën e përgjegjësisë të Flotës së Shtatë Operative në pjesën perëndimore të Oqeanit Paqësor.
Marrëveshjet e arritura në Moskë midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të
Moska dhe Uashingtoni kanë rënë dakord për të mbajtur në një datë fare të konferencën ndërkombëtare për Sirinë. Ky është rezultati kryesor i vizitës së Sekretarit Amerikan të Shtetit, John Kerry, në Rusi. Duke folur mbi marrëdhëniet bilaterale mes Moskës dhe Uashingtonit, Kerry theksoi se situata aktuale në botë kërkon nga të dy vendet një partneritet po të tillë, si në vitet e Luftës së Dytë Botërore.
Kryetari i Bashkisë së Bostonit nuk lejon që Tamerllan Carnaev të varroset në qytetin e tij.
Në kuadër të aleancës me Korenë e Jugut Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si dhe më parë, janë të gatshme për t'iu përgjigjur çdo provokimi nga ana e Koresë së Veriut.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
4
5
11
12
18
19
25
26