×
SHBA, 21 shkurt 2013
Javën e ardhshme do të zhvillohen bisedimet e Ministrit të Punëve të
Në SHBA ka plasur një skandal i madh rreth firmës Law Inforcement Tragets Inc., e cila i ka shitur Ministrisë së Punëve të Brendshme të vendit objektiva me imazhe të grave shtatzëna, të moshuarve dhe fëmijëve të armatosur.
Kryepeshkopi i Nju Jorkut, Kardinali Timothy Dolan, dëshmoi lidhur me rastin e ngacmimeve seksuale në Kryedioqezën e Milwaukee (shteti i Wisconsin).
5 persona humbën jetën, ndërsa 2 të tjerë u plagosën si pasojë e aksidentit ajror që ndodhi me një avion të vogël reaktiv në lindje të shtetit të Georgia (SHBA).
Mosmarrëveshjet territoriale në lidhje me Ishujt Senkaku mund të çojnë jo vetë
Komplekset raketore “Patriot” u dislokuan në Turqi për të mbrojtur radarin amerikan t
Rënia e meteoritit në rajonin e Çeljabinskut (Chelyabinsk) ka nxitur komunitetin shkencor global për të zhvilluar sisteme të reja paralajmëruese të kërcënimit kozmik. SHBA-ja synon të vendosë në Tokë dhe në kozmos disa komplekse vëzhgimore. Në Rusi, jo larg Kazanit (kryeqyteti i Republikës së Tartarstanit), do të vihet në veprim teleskopi i ri unikal "Megatortor", i aftë për të monitoruar objekte të vogla kozmike që lëvizin me shpejtësi shumë të lartë.
Në Pakistan, Jemen dhe vende të tjera të botës viktima të avionë
Qeveria e SHBA-së lëshoi të mërkurën një dokument mbi kundërveprimin aktiv ndaj sulmeve kibernetike dhe mbrojtjen e sekreteve tregtare nëpërmjet fuqizimit të presionit diplomatik mbi vendet e tjera.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
9
10
16
17
23
24