×
SHBA, 7 janar 2013
Presidenti amerikan Barack Obama të hënën do të paraqesë kandidaturën
Presidenti afgan Hamid Karzai po niset drejt SHBA-ve për një vizitë tre ditore. Ai do
Forcat Ushtarake Detare të Filipineve deklaruan se në ujërat e vendit u gjet një avion i rrëzuar pa pilot (drone) i prodhimit amerikan.
Kryetari i Bordit drejtues të Google Eric Schmidt mbërriti sot në Korenë e Veriut. Schmidt mbërriti në Korenë e Veriut si pjesëtar i një delegacioni joqeveritar, i cili ka qëllime humanitare.
Opozita siriane, SHBA-ja dhe aleatët e saj kanë hedhur poshtë në mënyrë plotësisht të parashikueshme të gjitha ofertat e fundit për zgjidhjen e krizës siriane, të cilat janë parashtruar nga Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad. Uashingtoni dhe BE-ja reaguan krejtësisht njëlloj ndaj fjalimit të Presidentit: si fillim Assad duhet të japë dorëheqjen dhe vetëm pas kësaj mund të nisë procesi i zgjidhjes së situatës së mbarsur me krizë në vend.
Administrata e Presidentit të SHBA-ve po përgatit masa të rrepta për kufizimin e
Kreu i administratës së Presidentit të Bolivisë Evo Morales deklaroi se qeveria boliviane zotëron prova të pakundërshtueshme lidhur me faktin që SHBA-të po përpiqen të dëmtojnë autoritetin e Presidentit të këtij vendi.
Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton ditën e hënë do të dalë në punë pas sëmundjes.
Departamenti Amerikan i Shtetit e quajti fjalimin e Presidentit të Sirisë, Bashar Al-Assad, përpjekje për t’u kapur pas pushtetit. Përfaqësuesja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Victoria Nuland, theksoi se administrata e Bashar Al-Assad ka humbur legjitimitetin dhe duhet të japë dorëheqjen.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
12
13
19
20
26
27