×
SHBA, Janar 2013
SHBA-ja tregohet hipokrite kur kritikon vendet e tjera për shkeljen e të drejtave të njeriut, mendon organizata ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut Human Rights Watch.
Autoritetet amerikane ishin lajmëruar në lidhje me sulmet e planifikuara ajrore nga Izraeli mbi territorin sirian
Perëndimi është i fiksuar me çështjen bërthamore të Iranit. Ndoshta e vetmja mënyrë për të zgjidhur këtë problem mbetet avancimi drejt krijimit në këtë rajon të një zone të lirë nga armët bërthamore, shprehet me bindje të plotë Profesori i nderuar i gjuhësisë dhe filozofisë në Universitetin e Teknologjisë të Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology, MIT), Noam Chomsky. Edhe bota arabe po e mbështet këtë ide.
Në SHBA një kriminel i panjohur qëlloi me armë zjarri shoferin e një
Në shtetin amerikan të Teksasit ditën e martë do të ekzekutohet një grua e dënuar me vdekje për herë të parë që nga viti 2010 në SHBA, njoftojnë mediat lokale.
SHBA-të kanë ndërmend të krijojnë një bazë të aparateve fluturuese pa pilot në Niger.
Shtetet e Bashkuara kërkojnë me ngulm që Rusia të marrë masa konkrete p
Senati amerikan e miratoi kërkesën e Barack Obama-s për dhënien e
Një anije naftëmbajtëse që transportonte 300 mijë litra naftë të
Presidenti i SHBA-ve Barack Obama dhe Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton nuk e komentuan pyetjen mbi pjesëmarrjen e mundshme të Hillary Clinton në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.
Dy personat e ndodhur në bordin e avionit të rrëzuar në lumin Hudson, u shpëtuan dhe u dërguan në spital.
Këngëtarja e famshme, fituesja e 8 çmimeve "Grammy", Tina Turner, do të bëhet një shtetase e Zvicrës, ku ajo u zhvendos në mes të viteve ‘90. Ajo jeton në qytezën Küssnacht në afërsi të Zürich.
Në SHBA u zhvilluan mitingjet e personave të cilët kundërshtojnë kufizimet e
Izraeli mund të sulmojë objektet bërthamore të Iranit dhe e konsideron të nevojshëm forcimin e sanksioneve ndërkombëtare kundër Teheranit, deklaruan disa zyrtarë izraelitë të enjten.
YotaPhone rus doli triumfues në Ekspozitën amerikane të Elektronikës së Konsumit (Consumer Electronics Show). Në të u vlerësuan mjaft lart avantazhet e modelit, i cili kombinon në vetvete funksionet e telefonit celular dhe eBook reader. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se YotaPhone rus do t’i duhet të përballojë luftën e ashpër për vend në treg me gjigandë të tillë si Apple, Samsung dhe HTC.
I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Korenë e Veriut
SHBA-të do të vazhdojnë t’i përmbahen Konventës Konsullore të
Policia britanike akuzoi ish-drejtuesin e programeve sportive të korporatës BBC, 86-vjeçarin Stuart Hall, për abuzime seksuale ndaj fëmijëve dhe përdhunim të femrave.
Aeroplanët ushtarakë amerikanë të transportit filluan dislokimin e trupave franceze në kryeqytetin e Mali-së, Bamako.
Pentagoni ka nisur një program për prodhimin e depove me vendndodhje në thellësitë e mëdha ujore.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
12
13
19
20
26
27