×
SHBA, 7 nëntor 2012
Banorët e Puerto Riko kanë vendosur të ndryshojnë statusin politik, duke u bërë shteti i 51-të i SHBA-ve. Këto janë rezultatet e referendumit, të cilat u bënë të njohura më 7 nëntor, njofton Agjencia Associated Press.
SHBA, referendum, Puerto Riko
Vladimir Putin uroi Barack Obamën për rizgjedhjen e tij në postin e Presidentit t
Korporata amerikane e naftës dhe gazit ExxonMobil informoi Bagdadin mbi dëshirën e vet
Në SHBA ditën e zgjedhjeve presidenciale u kujdesën jo vetëm për kandidaturën e kreut të ardhshëm të shtetit. Në disa shtete u mbajtën referendume kushtuar disa çështjeve të tjera.
Turqia dhe SHBA po shqyrtojnë mundësinë e krijimit të një zone të ndalim-fluturimit në kufirin turko-sirian në mes të rajonit turk Kilis dhe qytetit sirian të Aleppo, njoftoi të mërkurën gazeta "Milliyet".
Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale në SHBA Shefja e Departamentit amerikan të Shtetit Hillary Klinton ndërmorri një udhëtim në Prishtinë. Pas takimeve me Presidenten Atifete Jahjaga dhe Kryeministrin Hashim Thaçi ajo konfirmoi se Shtetet e Bashkuara kanë qenë gjithmonë me Kosovën dhe se do të mbeten partnere të saj edhe në të ardhmen.
Stuhia e borës që po drejtohet për në New York dhe New Jersey, të cilët ende nuk e kanë marrë veten pas uraganit "Sandy", filloi të zbehet. Për këtë njofton Qendra Kombëtare e Moti e SHBA-ve.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25