×
SHBA, 16 tetor 2012
Hakeri britanik Gary McKinnon nuk do të ekstradohet në SHBA, ku e akuzojnë për thyerje të sistemeve kompjuterike ushtarake, njoftoi Ministrja e Punëve të Brendshme e Britanisë së Madhe Theresa May.
Grupi sulmues aeroplanmbajtës i Forcave Ushtarake Detare (FUD) të Shtetve të Bashkuara të Amerikës, i kryesuar nga aeroplanmbajtësja bërthamore "Enterprise", duke kaluar përmes Kanalit të Suezit, u largua nga rajoni i Lindjes së Mesme.
Një aksident rrugor me përfshirjen e dy motoçiklistëve nga autokolona e Zonjës së parë të SHBA-ve Michelle Obama ndodhi në shtetin Ohio. Në raportin e policisë thuhet se motoçiklistët u përplasën me njëri-tjetrin.
Sot mbushet saktësisht një gjysmë shekulli që nga dita, kur një avion spiun amerikan zbuluoi në Kubë bazat e lëshimit të raketave bërthamore sovjetike dhe shpërtheu kriza e Karaibeve.
Përfaqësuesi zyrtar i Ministrisë së Jashtme ruse Aleksandër Llukasheviç qortoi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
2
5
6
7
13
14
18
20
21
27
28